S-a scumpit Braga! HCM, în optimile Cupei Cupelor!

„Ieftin ca Braga”, spune o vorbă din popor vizavi de tot ce este ușor de obținut. La handbal, zicala nu are însă valabilitate.

HCM Constanța a avut de tras pentru a se califica în optimile de finală ale Cupei Cupelor. Învingători în manșă cu 21-18, vicecampionii României se așteptau la un retur de foc la Braga. Pregătiseră meciul aproape perfect, pornind de la apărarea avansată a portughezilor, însă nu au luat în calcul și procentul de bunăvoință acordat de arbitri. Până la jumătatea primei reprize, HCM nu a fost lăsată să joace. În minutul 7, contabilizase deja trei eliminări și vreo 4-5 decizii „pe contră”. Chiar și așa, portughezii nu s-au desprins la mai mult de trei goluri, 8-5, 9-6 și 15-12 (min. 40), din cauză că au totuși niște limite. În plus, apărarea gândită de antrenorul Kurtes și portarii Stănescu și Popescu au tăiat elanul gazdelor. HCM a dat dovadă de maturitate, nu a intrat în panică și a stat permanent în joc. Constanța i-a fost răsplătită, însă abia pe final, în minutul 55, când un contraatac al lui Buricea a dus scorul la 22-20. Din acel moment, cărțile erau făcute. HCM a învins cu 28-24 și așteaptă tragerea la sorți de marți.

ABC Braga – HCM Constanța 24-28

ABC Braga: I. Silva, Dias – Antunes, Rodriguez, Pereira, Basto, Andrade, Matos, Costa, Rocha, Ferreira, E. Silva, Magalhaes. Antrenor: Armando Fernandes
HCM Constanța: Stănescu, Popescu – Pavlovic, Buricea, Nicolae, Șoldănescu, Băiceanu, Toma, Vukovic, Sadoveac, Adzic, Sabou, Csepreghi, Hejtmanek. Antrenor: Zoran Kurtes
La pauză: 9-8. Sala „Flavio Sa Leite” Braga. Spectatori: 800. Arbitri: Jens Nybo – Leif Poulsen (Danemarca)

Publicat: 22 11. 2008, 22:18
Actualizat: 22 11. 2008, 22:36