Rudi Stănescu a calificat HCM Constanța în turneul Final 4 al Cupei României. Campioana României aleargă după un record pe care nu l-a reușit nici Steaua în perioada în care aduna titluri pe bandă

HCM Constanța a învins Poli Timișoara cu 27-24, în deplasare, în returul sferturilor de finală ale Cupei României, după ce în prima manșă a fost învinsă, în fața propriilor suporteri, cu 28-26. HC Odorhei și Energia Tg. Jiu sunt alte două formații calificate în Final 4.

HCM Constanța își continuă parcursul în Cupa României, unde înceracă să câștige trofeul pentru al 5-lea sezon consecutiv. După ce a pierdut manșa tur cu 28-26, chiar pe teren propriu, trupa lui Zvonko Sundovski a reușit să întoarcă rezultatul pe terenul echipei Poli Timișoara și să aceadă în turneul Final 4. HCM a câștigat cu 27-24, la sfârșitul unui meci în care a fost condusă aproximativ 45 de minute, chiar și la diferență de 5 goluri (scor 14-9). Un mare merit pentru această calificare îl are Rudi Stănescu, portarul care a făcut un meci aproape perfect în repriza a doua și care și-a ajutat echipa să revină într-un moment în care totul părea compromis.

HCM Constanța are astfel șansa de a deveni prima echipă din handbalul românesc care câștigă Cupa României de cinci ori la rând. Nici Steaua, în perioada 1979-1990, când a obținut 11 din cele 12 titluri în Liga Națională, nu a reușit o asemenea performanță în a doua întrecere internă. Patru trofee consecutive în Cupa României au obținut Steaua (2007-2010) și HCM Constanța (2011-2014).

Alături de HCM Constanța, în turneul Final Four s-au mai calificat Energia Tg. Jiu și HC Odorhei. Calificarea gorjenilor este oarecum surprinzătoare, având în vedere că în Liga Națională a avut un sezon foarte slab, în care a cochetat permanent cu ultimele două poziții. Chiar dacă a cedat cu 26-20 în returul cu CSM București, Energia s-a calificat grație rezultatului din tur: 32-25. HC Odorhei s-a calificat, în schimb, la pas în turneul final al Cupei României, după două victorii clare cu HC Vaslui, 34-23, respectiv 39-33.

Ultima echipă pentru turneul Final 4 se va afla luni seara, după partida din Bucuresști dintre Dinamo și Minaur (ora 18:00). În tur, cele două formații au terminat la egalitate, scor 26-26.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 08 02. 2015, 15:32
Actualizat: 08 02. 2015, 15:55