România va evolua în turneul pentru locurile 5-8 la Campionatul European de junioare la handbal. Cum s-au terminat jocurile din Main Round

România va juca în turneul pentru locurile 5-8 la Campionatul European de junioare la handbal din Muntenegru. Naționala U17 a avut două șanse de calificare în semifinale, dar le-a irosit.

După 17-27 cu Ungaria ieri, România a fost învinsă în această seară și de Norvegia cu 29-28, în Main Round.

Junioarele trebuie felicitate însă pentru parcursul de până acum. Au avut un joc dinamic, au avut un ritm foarte bun. Erorile la această categorie sunt inerente.

România va juca în turneul pentru locurile 5-8 la Campionatul European de junioare la handbal

Naționala de junioare a României a avut o primă săptămână la superlativ la Campionatul European U17 din Muntenegru. În prima fază a competiției a câștigat toate cele trei partide. Între acestea a obținut două victorii cu greutate, cu Franța (28-26) și Germania (27-24).

Junioarele au făcut o primă jumătate de turneu final foarte bună

În Main Round, România avea nevoie de un punct pentru a accede în semifinale. În primul joc, naționala  U17 a fost învinsă de Ungaria destul de clar, cu 27-17. Handbalul maghiar defilează în ultimii ani la nivel de junioare și tineret. În această seară, junioarele tricolore au pierdut și cu Norvegia cu 29-28. Nordicele mai aveau doar șanse teoretice de calificare între cele mai bune patru naționale, aveau nevoie de un succes la peste 9 goluri diferență. Și-au jucat însă șansele și au câștigat la limită la final.

România U17 a fost practic la mai puțin de 3 minute de calificarea în semifinale. În minutul 57, scorul era egal, 27-27, când portarul Teodora Neagu a avut o paradă excepțională din situație de unu la unu. Tricolorele nu au fructificat însă atacul care le-ar fi putut aduce o performanță majoră chiar de la prima lor participare la un turneu final. Norvegia a revenit în atac și a preluat conducerea, apoi s-a desprins și la 29-27 în ultimul minut. La final s-a terminat 28-29, diferența fiind făcute la erori, 11-8 în favoarea României. Dar astfel de situații sunt inerente la 16-17 ani. Andrea Mihai a terminat cu 10 goluri, fiind urmată de Alisia Boiciuc – 8 goluri și Diana Lixandroiu – 7 goluri.

Fetele trebuie felicitate oricum pentru că au lăsat o impresie bună. Iar dacă vor continua să muncească, atunci viitorul le aparține, șanse de a urca mai sus se vor mai ivi.

Semifinalele la Euro U17 vor fi Rusia – Germania și Ungaria – Danemarca. Germania a terminat pe locul 2 în Grupa 2, la egalitate de puncte cu România și Norvegia. Diferența s-a făcut după meciurile directe dintre cele două naționale. Germania a învins Norvegia ieri cu 27-21.

Publicat: 11 08. 2021, 22:47
Actualizat: 11 08. 2021, 22:49