România va avea un alt adversar la turneul preolimpic! Coreea de Nord s-a retras, iar Federația Internațională de Handbal a decis cine o înlocuiește la Podgorica

VIDEO | Ce mesaj a transmis Cristina Neagu înainte de începerea Campionatului Mondial de Handbal

Naționala feminină de handbal va înfrunta Norvegia, Muntenegru și… Kazakhstan la turneul preolimpic de la Podgorica, programat în perioada 20-22 martie. Ultima i-a luat locul reprezentativei Coreea de Nord, retrasă din competiție, a decis Federația Internațională de Handbal (IHF).

Forul prezidat de Hassan Moustafa a luat până la urmă o decizie logică, de a înlocui Coreea de Nord cu o altă reprezentantă a continentului Asiei. Imediat după ce nord-coreenii s-au retras, unul dintre scenariile vehiculate a fost acordarea unui wildcard pentru Germania sau Danemarca, situație care ar fi îngreunat mult misiunea tricolorelor, dar și pentru Norvegia și Muntenegru.

Kazakhstan a fost adversara României și la ultimul Campionat Mondial. În Japonia, selecționata condusă de Tomas Ryde a câștigat cu mari emoții, cu 22-20. Reprezentanta Asiei a terminat pe locul 22 la ultimul turneul final, doar China și Australia fiind mai slab clasate.

Primele două naționale clasate în turneul de la Podgorica se vor califica la Jocurile Olimpice de la Tokyo, programate în petrioada 24 iulie – 9 august.

România se va prezenta la respectivele calificări cu o nouă conducere tehnică, Bogdan Burcea – Ovidiu Mihăilă, staff care va fi supus validării joi, în cadrul Consiliului

Publicat: 15 01. 2020, 20:39