România – Ungaria 31-29 / SUNTEM LA OLIMPIADĂ‚

Echipa națională de handbal feminin a României a obținut calificarea la JO de la Beijing, după o victorie în fața Ungarie, principala rivală din grupa de calificare. Cu excepția a câteva momente, România a controlat partida, apărându-se excelent, cu o Huțupan strălucitoare și cu un atac exact, care a valorificat majoritatea ocaziilor avute. Ungaria s-a zbătut mult, dar nu a putut trece de apărarea noastră, în care a strălucit chiar echipiera lui Gzor, Aurelia Brădeanu.

Încurajatoare a fost și prestația lui Carmen Amariei, care în a doua repriză a marcat în momente cruciale și a luat presiunea de pe umerii echipei

Urmărește aici comentariul LIVE al partidei

A început repriza secundă

Min 60: 31-28 Ungaria are 7 metri in ultima secundă dar nu mai conteaza, suntem la Olimpiadă!!!!!

Min 58: 31-27, Maier, iar România se pregătește să sărbătorească calificarea

Min 57: 30-27, Amariei, după un contraatac

Min 56: 29-27, Ungaria iar profită de momentele noastre de deconcentrare și se apropie

Min 53: 29-25, Neagu marchează după o pasa excelentă a lui Lecușanu

Min 52: 28-24, Gâlcă, iar România pare să controleze meciul

Min 49: 27-24

Min 48: 26-23, Lecușanu aduce puțină liniște pentru România

Min 46: 25-23, Nechita

Min 45: Moment greu, România ratează prin Neagu, dar și Ungaria nu reușește egalarea

Min 43: 24-22, Lecușanu

Min 42: 23-21, Amariei înscrie cu o nouă ghiulea

Min 41: 22-20, Neagu

Min 40: 21-20, Verten, Ungaria revine pe fondul ratărilor româncelor. Trebuie să ne concentrăm

Min 38: 21-19 Maier e faultată, arbitrii las jocul iar unguroaicele înscriu, Tadici protestează și primește cartonaș

Min 37: 21-17, aceeași Amariei

Min 36: 20-17, Luca înscrie după o pasă a lui Amariei

Min 33: 19-15, Amariei înscrie cu un șut în stilul ei

Min 32: 18-15, Ungaria a început mai decisă, dar România se apără bine. A intrat și Carmen Amariei

Min 30: 17-13, Maier din 7 metri, ultimul gol al reprizei

Min 28: 16-12

Min 27: 15 – 12, Maier din 7 metri, Romănia are două jucătoare în plus, putem specula

Min 26: 14-12, româncele primesc două goluri ușoare, ambele pe erorile lui Lecușanu care pare deconcentrată. Reintră și Huțupan

Min 25: 14-10, aceeași Gorbicz din 7 metri, moment greu, Huțupan este puțin accidentată și a fost schimbată

Min 22: 14-9, Motogna. România este net superiară adversarei, Huțupan este într-o zi mare, apără tot

Min 10 7-4, Motogna

Min 9: 6-4, Ungaria a revenit în meci, speculând un moment de uluială al româncelor

Min 8: 6-2 Toth reduce din handicap

Min 8: 6-1 Luca marchează, România joacă bine, a marcat două goluri într-un minut

Min 7: 4-1 Gâlcă finalizează după ce și Ungaria marcase

Min 5: 3-0, Lecușanu din 7 metri

Min 4: Fete noastre se apără bine până acum, Ungaria a ratat toate atacurile

Min 2: 2-0, Brădeanu finalizează și ea un atac

Min 1: 1-0 România, Ramona Maier pe contraatac

Min 1: Începe partida, cu Ungaria în atac

Publicat: 29 03. 2008, 17:00
Actualizat: 29 03. 2008, 19:41