România, un nou meci senzațional la CE din Macedonia

România și Danemarca s-au întâlnit aseară la Skopje din postura de echipe calificate în faza următoare. Miza meciului a fost însă una specială, câștigătoarea având drum liber spre semifinale.
Trupa antrenată de Radu Voina a arătat aseară că are un psihic de fier și merită să fie pe podiumul Europenelor din Macedonia. Într-un meci esențial pentru configurația grupei principale – unde se promovează cu punctele din prima fază – România a avut o revenire senzațională în fața uneia dintre echipele ce caută să revină în forță la gloria de anii trecuți…

Tricolorele au început bine meciul – 3-1, 6-4 și 7-5 (min. 18) -, dar pe finalul primei reprize au bătut pasul pe loc. Ratările au curs, iar linia de 9 metri nu a funcționat la parametri normali, astfel că selecționerul a fost obligat să o arunce în luptă și pe Lecușanu, incertă înaintea partidei. Narcisa a fost cheia victoriei, ea limpezind jocul, mai ales în repriza a doua, în care s-a intrat de la scorul 13-10 pentru nordice.
Partea secundă a fost halucinantă. Româncele au fost obligate să joace chiar și împotriva arbitrilor olandezi Bol și Van Eck, dar au dovedit tărie de caracter. Tăvălugul lor a fost fantastic! De la 13-17 (min. 38) au spirintat până la 22-19 (min. 48) și mai apoi la 27-25 într-un final incandescent, dedicându-i victoria portarului Paula Ungureanu, scoasă pe targă în min. 45, în urma unei accidentări grave la genunchiul drept.

Publicat: 08 12. 2008, 08:13
Actualizat: 08 12. 2008, 09:38