România s-a calificat în finala Campionatului Mondial Universitar la handbal feminin. Bătălia pentru titlu va fi cu Spania

Echipa națională universitară s-a calificat în finala Campionatului Mondial de handbal feminin de la Malaga, după ce s-a impus cu 21-18 în semifinala susținută cu selecționata similară a Rusiei. România va juca, așadar, pentru medalia de aur, sâmbătă, într-o partidă cu echipa Spaniei, învingătoare în cealaltă semifinală cu 21-19 în fața Poloniei.

Vara fierbinte a handbalului românesc are o primă concluzie pozitivă. Naționala feminină universitară și-a asigurat o medalie în Spania, după un succes în fața unui adversar care a însemnat ceva pe toate fronturi, Rusia. De această dată, Liga Națională a triumfat într-o bătălie cu întrecerea internă din Rusia. România a aliniat în echipa cu care s-a deplasat la Malaga și 3-4 jucătoare care s-ar putea regăsi și în lotul olimpic de la Rio, precum Vizitiu, Perianu, Dedu, Zamfirescu. Mondialul Universitar a fost considerat, de fapt, de la bun început, o etapă de pregătire pentru Jocurile Olimpice programate în 5-21 august. Adversara României din semifinale nu a deplasat nicio jucătoare din prima reprezentativă, calificată la rândul ei la Jocurile Olimpice, dar a avut în componență jucătoare din prima ligă rusă, inclusiv de la campioana Astrakhanocka și Lada Togliatti.

Ca și în grupă, în jocurile cu Spania și Japonia, România a avut serios de tras pentru calificarea în finala Campionatului Mondial de la Malaga. Rusia a fost la conducere aproximativ 45 de minute, fără a reuși însă se desprindă la vreo diferență importantă. La pauză, adversara a intrat în avantaj cu 12-10.

La fel ca și în partidele precedente, apărarea a fost punctul forte al României, acolo unde Perianu și Tudor, două handbaliste recunoscute pentru valoarea lor în acest compartiment și în Liga Națională, au dus greul. Bineînțeles, defensiva a fost susținută excelent din poartă de Denisa Dedu, dar și de celelalte coechipiere, care au avut momentele lor de „glorie”, așa cum a fost cazul extremei Elena Florică în finalul partidei, când a închis un culoar și a determinat o adversară să facă forțare în atac la 20-18 (min. 59).

Emoțiile nu au lipsit, iar în ultimele 5 minute nu prea s-a mai înscris goluri, cu excepția unei reușite la ultimul atac al României. Cu două minute și jumătate, la 20-18, Dana Pricopi a fost eliminată pentru 2 minute, dar echipa a făcut față cu bine jocului în inferioritate. La un prim atac al Rusiei, Denisa Dedu a apărat unu la unu în fața extremei stânga din Rusia, iar la faza următoare a fost momentul cu Elena Frică de care am amintit mai devreme.

România a învins Rusia după 60 de minute cu 21-18, victorie care a produs o mare bucurie pe teren în tabăra tricoloră, dar și în tribună, acolo unde băieții, calificați la rîndul lor în semifinbale, s-au transformat în adevărați ultrași și au cântat pentru fete. Sâmbătă, de la ora 15:00 (LIVE pe Eurosport 2), România va juca pentru medalia de aur cu Spania. Deocamdată, România (fete) a egalat parcursul naționalei universitare din urmă cu 4 ani, când a terminat pe locul 2. Ultimul titlu datează de acum 14 ani.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 01 07. 2016, 14:41
Actualizat: 01 07. 2016, 15:38