România, readusă cu picioarele pe pământ la handbal masculin după ce a fost bătută de Germania. Cum a decurs partida de la Krefeld

România a pierdut cu 30-21 amicalul de lux cu Germania, desfășurat marți seara la Krefeld. Lucrurile au fost clare încă după primele 30 de minute, când gazdele au condus cu 17-9. Tricolorii au contat în fața campionilor europeni doar în primele 10 minute și câteva minute la mijlocul reprizei secunde când au reușit să reducă o diferență de 10 goluri, 23-13, până la șase goluri, scor 24-18.

• Au marcat pentru România: Cîntec – 4, Mihalcea – 4, Grigoraș – 2, Rotaru – 2, Sadoveac – 2, Pavel – 2, Ramba – 1, Fenici – 1, Șandru – 1, Mocanu – 1, Ghionea – 1

Cum a decurs partida Germania – România

1” Germania a trimis pentru început următorul „7”: Heinevetter – Gensheimer, Drux, Ernst, Hafner, Groetzki, Wiencek

1” Primul gol al partidei a fost înscris de România prin Adrian Rotaru

4” Germania a preluat conducerea în minutul 4, la scorul de 2-2, cu două goluri marcate consecutiv de Patrick Groetzki, jucătorul echipei Rhein Neckar-Lowen. Golul secund al tricolorilor a fost marcat de Ionuț Ramba

8” România a reușit să țină ritmul cu mult mai titrata sa adverasră, scor 4-4. Începutul de meci i-a aparținut lui Adrian Rotaru care a înscris și al doilea gol. O altă reușită i-a aparținut lui Cristian Fenici.

11” După cinci egalități, Germania s-a desprins pentru prima data la două goluri, 7-5, după două goluri realizate de Hafner și Gensheimer. Golul de 5-5 i-a aparținut lui Andrei Mihalcea

14” Gazdele s-au distanțat apoi și la trei goluri, 8-5, dar Răzvan Pavel a răspuns cu un gol după ce în prealabil văzuse cartonașul galben.

17” A doua serie de trei goluri consecutive a fost realizată tot de Germania, care s-a desprins la 11-6. Golurile au fost înscrise de Kohlbacher, Hafner și Gensheimer.

18” Ionuț Ramba a încercat să întrerupă seria favorabilă a germanilor, dar aruncarea lui de la distanță a fost blocată de Heinevetter.

21” Până la urmă au marcat tot gazdele, care au ajuns la 13-6, cu goluri marcate de Kuhn și Hafner. De asemenea, Gensheimer a ratat prima minge cu Popescu în față, pe un contraatac.

22” După 8 minute de secetă, România a reușit să marcheze din nou prin Ciprian Șandru

23” Germania a început să facă schimbări, dar diferența de scor nu s-a micșorat, din contră… Cu două goluri marcate consecutiv de Kohlbacher, gazdele au ajus la 15-7.

26” Demis Grigoraș a revenit cu gol la echipa națională în minutul 26, când a înscris pentru 16-8. Germania a condus și la 9 goluri diferență.

28” Valentin Ghionea a înscris al doilea gol consecutiv pentru România, iar diferența s-a mai redus, 16-9. A fost prima ocazie în meci în care tricolorii au „legat” două reușite.

La pauză, Germania a intrat în avantaj de 8 goluri, 17-9, ultima reușită fiind trecută în dreptul lui Rune Dahmke. Valentin Ghionea a ratat în finalul reprizei o aruncare de la 7 metri. România a avut probleme să depășească o apărare masivă a gazdelor. Iar când a găsit culoare a fost blocată de Heinevetter. Conform unei statistici prezentate de pagina de Twitter a Federației Germane, portarul gazdelor a avut 64% în prima repriză.

33” România a rămas în inferioritate numerică după ce Ionuț Ramba a fost eliminat pentru două minute. Germania s-a desprins imediat la reluare din nou la 9 goluri (18-9), diferența maximă de până în acest moment.

35” În inferioritate numerică, Marius Sadoveac a reușit să reducă din diferență, scor 10-18

37” Ionuț Rotaru a văzut a doua eliminare din tabăra României, iar de această dată gazdele au profitat și au reușit să schimbe diferența în două cifre, 20-10. Dahmke și Groetzki au dus Germania la 10 goluri.

40” Andrei Mihalcea și Marius Mocanu au finalizat două acțiuni consecutive ale României, dar diferența de 10 goluri s-a menținut, 22-12.

41” La scorul de 23-13, ultimul gol al României fiind înscris de Georgică Cîntec, Dagur Sigurdsson l-a scos în ovațiile publicului pe portarul Hanevetter. În locul lui a intrat Andreas Wolff de la THW Kiel.

45” Dagur Sigurdsson a fost obligat pentru prima dată în meci să solicite time-out, după ce România a început să conteze cu Georgică Cîntec. Interul stânga a marcat alte două goluri, a mai înscris și Andrei Mihalcea, astfel că diferența s-a redus la 8 goluri, 24-16

• Partida Germania – România a fost urmărită la Krefeld de 7.349 de spectatori

47” România a realizat și prima triplă consecutovă în meci. După pauza solicitată de Germania au înscris Marius Sadoveac și Răzvan Pavel, astfel că tabela a arătat 24-18.

50” În ultimele 10 minute s-a intrat tot cu o diferență de 6 goluri, scor 26-20. Georgică Cîntec și Andrei Mihalcea și-au trecut noi goluri în cont.

54” După 5 minute fără gol, Groetzki a înscris din nou pentru Germania, scor 27-20.

56” Adrian Rotaru a văzut a doua eliminare din acest joc, iar gazdele s-au distanțat din nou la 8 goluri, 28-20, ultima reușită aparținându-i tot lui Groetzki.

57” În inferioritate, Xavier Pascual atacă fără portar, dar tabela se modifică tot în dreptul Germaniei, 29-20.

58” Diferența de 10 goluri s-a refăcut în numai 4 minute, scor 30-20

60” Andrei Mihalcea a ratat o aruncare de la 7 metri, dar Demis Grigoraș reușește să scadă diferența la 9 goluri, 30-21. Acesta a fost și rezultatul final.

• În următoarele zile, naționala de seniori se mută în Elveția, unde va participa în 6-8 ianuarie la un turneu de pregătire. România va juca în ordine cu  Brazilia, o altă națională calificată la Campionatul Mondial, Elveția și Slovacia.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 03 01. 2017, 21:02
Actualizat: 04 01. 2017, 12:58