România, peste Spania în Cupa EHF: CSM București – Frigorifico Morazzo 31-24

• Echipa masculină de handbal CSM București a înregistrat duminică, la Chiajna, cel mai important succes din istoria clubului în cupele europene, scor 31-24 cu Frigorifico Morazzo (Spania). Partida s-a desfășurat în cadrul turului 3 preliminar la Cupei EHF, manșa tur, iar în urma acestui rezultat a luat o opțiune importantă pentru calificarea în faza grupelor.

Chiar dacă a prins o reprezentantă a Spaniei în ultimul tur preliminar al Cupei EHF, CSM București a părut satisfăcută de tragerea la sorți. Iar până la urmă, informațiile pe care le-a avut, s-au confirmat. Frigorifico Morazzo este de o formație de Top 5 în Liga Asobal, dar totuși la mare distanță de FC Barcelona, din punct de vedere valoric.

În prima manșă la Chiajna, CSM București a controlat în totalitate partida și putea să câștige la o diferență și mai clară. În primele minute, trupa lui Zvonko Sundovski și-a surprins adversara cu repuneri foarte rapide, cu o bună circulație a mingii. În numai 12 minute, gazdele reușiseră să înscrie deja 10 goluri, un număr dublu față de adversara din Spania.

Antrenorul echipei Frigorifico a încercat să întrerupă seria celor de la CSM cu două time-out-uri în primele 22 de minute, însă bucureștenii s-au descurcat foarte bine și când au atacat în „pozițional”. Toată linia de 9 metri a fost în zi de șut, astfel că golurile au venit din toate pozițiile. La pauză, reprezentanta României a intrat cu un avantaj de 5 goluri (18-13), care s-a dublat în primele 16 minute de la reluare!

Ionuț Iancu a avut un început perfect de repriză a doua, cu două parade la aruncările de la 7 metri plus încă una la un contraatac al oaspeților. Morazzo a băgat destul de greu mingea în plasă. În schimb, sârbii Marijanac și Milosevic au continuat să înscrie la foc continuu și în partea secundă, iar tabela a ajuns la 26-16 (min. 46).

La time-out, Zvonko Sundovski le-a cerut jucătorilor să continue să se apere la același nivel, însă concentrarea lor parcă a mai scăzut pe final. Spaniolii au reușit să mai reducă diferența, dar tot se întorc acasă cu un rezultat descurajator, scor 31-24. CSM București are acum prima șansă la calificare în grupele Cupei EHF, chiar de la prima prezență în cupele europene.

• CSM București: Iancu (17 intervenții) – Milosevic 8, Marijanac 7, Humet 4, Novanc 4, Stamate 3, Constantinescu 3, Negru 1, Simovic 1

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 22 11. 2015, 14:12
Actualizat: 22 11. 2015, 14:45