România, out de la Campionatul European de handbal masculin! Tricolorii au pierdut și meciul contra Croației

România a pierdut în fața Croației și a fost eliminată de la Campionatul European de handbal masculin.

Tricolorii au întâlnit reprezentativa Croației în cursul zilei de marți, în cadrul ultimului meci din Grupa B și au pierdut cu scorul de 25-31.

România, eliminată de la Campionatul European de handbal masculin

Deși primul sfert de oră al meciului a fost unul echilibrat, România a cedat și în fața Croației, așa cum s-a întâmplat și în cadrul întâlnirilor cu Austria și Spania.

Dintre cele 25 de goluri marcate de către tricolori, Nicușor Negru a avut nouă reușite, fiind cel mai bun marcator al României în cadrul acestei partide. Au mai marcat: Buzle (3), Grigoraș (3), Cumpănici (2), Nistor (2), Stanciuc (2), Călin Dedu (2), Sadoveac (1), Drăgan (1).

În urma acestui rezultat, România părăsește Campionatul European după trei meciuri fără victorie. Austria, Spania și Croația au fost adversarele care nu le-au dat nicio șansă tricolorilor la acest turneu final.

România încheie astfel aventura din Germania pe antepenultimul loc, devansând doar Bosnia și Grecia în clasamentul general.

• 16 ianuarie, ora 21:30: Spania – Austria

Vasile Stângă, dezamăgit de prestația României la Campionatul European de handbal masculin

Vasile Stângă, fostul mare handbalist al României, a analizat prestația tricolorilor și s-a arătat dezamăgit de ceea ce a văzut.

„Nu prea am ce concluzie să trag. Știam că mergem cu șansa a patra la acest European. Eu mă așteptam ca echipa să joace un handbal de calitate, modern, rapid. Am jucat un handbal îmbătrânit, fără faza a doua și contraatac, un handbal cu multe greșeli.

Părerea mea e că am avut un Campionat European foarte slab. Ne-am calificat la un turneu final, trebuie să demonstrăm ceva. Să demonstrăm că am avenit cu un altfel de handbal. Din păcate, n-am reușit.

O cauză principală, e părerea mea, e că suntem pregătiți foarte slab. Rezistăm numai o repriză. În a doua am cedat și am luat bătaie”, a spus Vasile Stângă, la Digi Sport.

Publicat: 16 01. 2024, 21:36
Actualizat: 16 01. 2024, 21:40