România – Olanda, la concurență cu Brazilia – Franța. Tricolorii au început anul cu o victorie. Cum a arătat echipa câștigătoare

În paralel cu Campionatul Mondial de handbal masculin, naționala masculină participă în aceste zile la un turneu de pregătire în Slovacia, unde susține și trei jocuri de pregătire. Vineri seara, la Å ali, România a învins Olanda cu 30-27.

Repriza a doua a partidei din Slovacia s-a desfășurat în paralel cu jocul dintre Brazilia și Franța de la Campionatul Mondial. Tricolorii au fost la conducere aproape tot meciul, iar după 15-13 la pauză s-au desprins în câteva rânduri la patru goluri în partea secundă. România a condus cu 20-16 și 21-17, dar Olanda a reușit să restabilească egalitatea la 23-23. Pe final, băieții lui Montoya au avut un alt forcing, iar de această dată s-au desprins decisiv. România a jucat primul meci din 2019 și l-a câștigat, în timp ce Olanda și-a încheiat programul de meciuri, fiind la al 5-lea amical în această perioadă.

„Am jucat împotriva unei echipe incomode, foarte bună din punct de vedere tactic. Am dominat partida, însă nu am reușit să menținem diferența de scor. Este foarte important să îmbunătățim toate aspectele jocului nostru, zi de zi, ca toți jucătorii să contribuie din plin, așa cum au făcut-o la victoria de astăzi”, a declarat selecționerul Manuel Montoya, conform paginii oficaile de Facebook a FR de Handbal.

România a evoluat în următoarea formulă:

Iancu, Lazăr – portari;  Ghiță, Fotache, Rotaru, Grigoraș 2, Racoțea 4, Sadoveac 8, Bujor 4, Neagru, Csepreghi 4, Căbuț 2, Onyejekwe 2, Dumitriu 1, Nistor 2, Buzle 1

România va juca sâmbătă, de la ora 21:30, și duminică, de la ora 15:00, alte două jocuri de pregătire în compania naționalei țării gazde. Tricolorii pregătesc restul de patru meciuri din preliminariile Campionatului European din 2020. Primele două jocuri le-au pierdut în fața Portugaliei și Franței.

Publicat: 12 01. 2019, 00:16
Actualizat: 12 01. 2019, 10:44