România – Japonia 32-32 la Jocurile Universitare de la Gwangju. Tricolorele n-au câștigat niciun meci în primele trei partide

Naționala feminină a înregistrat al doilea rezultat de egalitate, scor 32-32 cu Japonia, într-un meci din Grupa A a Jocurilor Universitare de la Gwangju (Coreea de Sud). Astfel, România rămâne fără victorie la aceste întreceri, după ce a pierdut jocul de debut cu Serbia (scor 25-27) și a terminat 25-25 cu Muntenegru.

În urma acestui rezultat, echipa pregătită de Nicoleta Alexandrescu și Carmen Amariei mai are șanse infime să prindă locurile 1-4. În acest moment, România se află pe locul 4 în Grupa A, la patru puncte distanță de liderul Coreea de Sud și la două puncte în spatele Serbiei. Naționala mai are de jucat cu Ucraina (10 iulie) și Coreea de Sud (12 iulie).

În partida cu Japonia, România a condus cu patru goluri la pauză (18-14), scor cu care s-a încheiat și repriza secundă, dar în favoarea niponelor. Bianca Tiron a fost principala marcatoare a României, cu 10 goluri. Au mai înscris pentru naționala universitară: Cîrjan – 9, Zamfirescu – 4, Apipie – 3, Șelaru – 2, Gavrilă – 2, Preda – 1, Florică – 1.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 09 07. 2015, 13:10
Actualizat: 11 07. 2015, 11:55