România câștigă cu Macedonia de Nord, dar ratează calificarea la Campionatul Mondial de handbal masculin!

Dan Emil Racotea in meciul de handbal masculin dintre Romania si Kosovo, contand pentru Preliminariile CE 2022, desfasurat fara spectatori in Sala Ion Kunst Ghermanescu-Polivalenta din Bucuresti, duminica 14 martie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Naționala României de handbal masculin a învins reprezentativa Macedoniei de Nord, scor 24-22, în returul play-off-ului pentru Campionatul Mondial.

Victoria „tricolorilor” este însă inutilă pentru că în tur adversarii de astăzi s-au impus cu 30-22. Naționala lui Xavi Pascual era obligată să întoarcă rezultatul din tur pentru calificare, însă meciul din sala Dinamo a fost câștigat de ai noștri doar la două goluri diferență.

Prima repriză a partidei de astăzi a fost condusă de macedoneni, însă la pauză s-a intrat la egalitate, scor 12-12. După revenirea de la cabine, România a început atacurile constante și a preluat conducerea, care a rămas până la finalul meciului.