România – Angola 30-26 în primul meci amical la Kecskemet. Trei tricolore au ieșit accidentate din teren

• Băbeanu, Zamfir și Nechita au acuzat probleme medicale în timpul jocului și nu au mai continuat.

Naționala de handbal feminin a susținut, vineri după-amiază, în fața Angolei prima partidă din cadrul turneului de la Kecskemet (Ungaria). România s-a impus cu 30-26 (17-13) la capătul unei partide în care a ieșit destul de șifonată. Ada Nechita (foto), Daniela Băbeanu și Cristina Zamfir au părăsit terenul accidentate. Extrema dreaptă a jucat doar în primele 12 minute, moment în care a acuzat o lovitură oarbă. Ceva mai târziu, Zamfir a suferit o entorsă destul de serioasă, iar Băbeanu – o ruptură fibrilară, astfel că au devenit indisponibile pentru meciurile de sâmbătă (Ungaria B, ora 19:30) și duminică Ungaria A (ora 17:30).

„Am avut și 7 goluri avans, însă în final am constatat două probleme, faptul că am luat multe goluri în condițiile în care portarii au prins mingi și 14 ratări din situație de unu la unu. A fost o partidă bună de pregătire, dar din păcate ne-am ales și cu accidentări, Angola s-a aruncat ca-n șapte păcate”, a comentat selecționerul Gheorghe Tadici.

România a avut șapte eliminări pe parcursul partidei, în timp ce Angola numai una. Prima reprezentativă a început partida în următoarea formulă: Ungureanu – Ardean, Perianu, Brădeanu, Oltean, Nechita, Chintoan. În cele 60 de minute au fost rulate toate cele 16 jucătoare care au făcut deplasarea. Au marcat pentru România: Chiper 6, Ardean 4, Manea 4, Hotea 3, Nechita 3, Chintoan 3, Zamfir 3, Oltean 1, Perianu 1, Tudor 1, Brădeanu 1.

Publicat: 08 08. 2014, 18:50
Actualizat: 08 08. 2014, 18:51