România a spart gheața în calificările pentru Euro 2020. Victoria la 5 goluri cu Lituania și speranțe reaprinse pentru tricolori

Naționala de handbal masculin a înregistrat prima victorie în grupa 6 de calificare pentru Campionatul European din 2020, după ce a învins Lituania cu 28-23. Cele două naționale se vor reîntâlni duminică, în partida retur.

• Portarul Ionuț Iancu, interii Alexandru Șimicu și Demis Grigoraș și extrema dreaptă Gabriel Bujor au fost oamenii care au ieșit în evidență în tabăra României.
  • După acest meci, situația în grupă este următoarea: Franța – 4p, Portugalia – 4p, România – 2p, Lituania – 0p

România s-a prezentat la partida tur cu Lituania doar cu șase jucători care au început campania de calificare, așadar cu o echipă schimbată în proporție de peste 60%. Nu a fost însă o echipă complet nouă, pentru că interii Demis Grigoraș și Alexandru Șimicu, ultimul revenit la lot după o accidentare, au făcut legătura între vechea și noua gardă. Totodată, au fost și oamenii decisivi în multe momente ale jocului.

Cu o singură excepție, în minutul 8 (scor 3-4), România a fost permanent la conducere, iar desprinderea a venit chiar devreme. Defensiva tricoloră a reușit câteva intercepții și l-a lansat pe Gabriel Bujor pe contraatac, care a înscris cu foarte multă siguranță de fiecare dată. Pe măsură ce a luat viteză, România a prins și foarte mult tupeu și nu a ezitat să facă spectacol. Faza meciului a venit în minutul 14, când Demis Grigoraș a venit lansat din spate și a marcat dintr-o aeriană pentru 9-5. Perioada de grație a echipei s-a prelungit până în minutul 19, când România a realizat o diferență de 6 goluri, scor 12-6.

Prima reprezentativă a avut multă personalitate, dar și momente în care a fost inocentă. Lipsa de experiență a unor băieți s-a văzut uneori, așa cum a fost și cazul tânărului pivot Dumitru, care a primit două eliminări la rând. Lituania a profitat de superiorități și a revenit la 11-13 (min. 25).

După 16-13 la pauză, oaspeții au mai contat doar vreo 10 minute, până în momentul în care au suferit o pierdere grea. Interul Truchanovicius de la Montpellier s-a accidentat, iar Lituania a simțit că se prăbușește.

România s-a închis tot mai bine în apărare, fiind susținută bine din poartă și de portarul Ionț Iancu, care și-a înmulțit paradele. Tot cu apărarea au apărut alte goluri ușoare, precum cele înscrise de Fotache și Iancu cu poarta goală. România a avut permanent o siguranță a rezultatului, reușind să-și țină adversara la distanță de 4-5 goluri.

În cele din urmă, tricolorii au obținut un succes logic după cum a decurs jocul, 28-23, unul și de moral. Naționala a făcut primele două puncte în grupă și măcar locul 3 în grupă îi este accesibil. La Euro merg și patru echipe cu cel mai bun punctaj de pe locurile 3 din cele opt grupe.

România – Lituania 28-23 (16-13)

Iancu 1 gol, Șelaru – portari; Șimicu 4, Rotaru 3, Grigoraș 8, Racoțea, Bujor 6, Negru 2, Szoke 2, Csog, Buzle, Căbuț 1, Fotache 1, Dumitru, Militaru, Thalmaier. Antrenor: Manuel Montoya

Rasimas, Morkunas – portari; Urbonas 2, Bernatonis, Virbauskas 2, Malasinskas 2, Babarskas 3, Petreikis, Truchanovicius 3, Pleta 1, Tarcijonas 2, Grosas 1, Palevicius 2, Drabavicius 1, Stankevicius 1, Dumcius 3. Antrenor: Andriuska Mindaugas

Publicat: 11 04. 2019, 19:47
Actualizat: 11 04. 2019, 20:12