România a ratat calificarea și la Campionatul European de handbal masculin din 2022! Tricolorii aveau nevoie de un egal în Muntenegru, dar nu l-au obținut

Andrei Negru (S) , de la nationala de handbal a Romaniei, arunca la poarta in timpul meciului contra selectionatei Muntenegrului din preliminariile Campionatului European de Handbal 2022, disputat in sala Lascar Pana din Baia Mare. MIRCEA ROSCA / MEDIAFAX FOTO

România a ratat calificarea la Campionatul European de Handbal Masculin 2022. Tricolorii aveau nevoie de un egal în Muntenegru, dar au fost înfrânți cu 23-19.

Muntenegru a lăsat România acasă la masculin, după ce a reușit același lucru recent și la feminin, în calificările pentru Jocurile Olimpice. Muntenegru este o națiune cu sub 700.000 de locuitori.

Tricolorii nu au pierdut însă calificarea la Podgorica, ci în cele două jocuri cu Kosovo.

România a ratat calificarea și la Campionatul European de handbal masculin din 2022

Un egal la finalul acestei partide ar fi calificat atât Muntenegru, cât și România. Dar gazdele au preferat să se califice demn la turneul final și au jucat tare în toate cele 60 de minute. Selecționerul Zoran Roganovic a propus o apărare aspră, drept dovadă că Muntenegru a primit nu mai puțin de 8 eliminări. Dar România nu a fost lăsată astfel să joace în atac și nu a atins nici măcar pragul de 20 de goluri.

Față de jocurile precedente din acest an, tricolorii s-au bătut până la capăt și din punct de vedere defensiv. Au făcut un meci bun în apărare, în special în prima repriză. Portarul Mihai Popescu s-a apropiat la 50%, iar gazdele nu s-au putut desprinde. În atac s-au comis însă foarte multe greșeli. De altfel, Muntenegru a înscris aproape jumătate din golurile primei reprize pe contraatac. După 30 de minute, scorul a fost egal, 9-9. Ambele selecționate erau la Euro 2022.

Tricolorii au comis 19 greșeli în atac

Muntenegru a ieșit însă și mai arțăgoasă de la cabine și s-a desprins la 13-9 în minutul 37. Din acest moment, România a alergat permanent după adversară și foarte rar s-a mai apropiat. Pentru scurt timp a profitat de o dublă eliminare și a venit la 11-13. Mihai Popescu a continuat să apere mingi importante și a rămas la 40% până spre minutul 50. Dar în atac nu a mers absolut nimic. Tricolorii au continuat să piardă mingi, până la final ajungând la 19 greșeli tehnice.

Muntenegru s-a impus în cele din urmă cu 23-19 și s-a calificat la Euro 2022. România mai stă un an. Poate vor veni vremuri mai bune, după alegerile din 2022. Deocamdată ajunge în ianuarie 2022 la 11 ani fără calificări la un turneu final, 8 dintre aceștia în mandatul lui Alexandru Dedu. Nu doar că tricolorii nu s-au calificat, dar au terminat și după Kosovo, înfrântă azi cu 39-16 de Suedia. Să mai spunem că la Europene vor fi prezente 24 de națiuni!

Muntenegru – România 23-19 (9-9)

Simic, Mijuskovic; F. Vujovic, Glendza, Bakic 2, Lazovic, B. Vujovic 5, Radovic 3, Simovic 1, Sevaljevic 3, Bozovic 4, Lasica 5, Vujacic, Andjelic, Grbovic, Lipovina.

Popescu, Iancu; Militaru, Humet 6, Racoțea 2, Bujor 3, Negru 1, Șandru, Gavriloaia, Rotaru 1, Buzle 1, Căbuț 1, Fotache, Dumitriu, Asoltanei 2, Thalmaier 2.

Publicat: 02 05. 2021, 20:38
Actualizat: 02 05. 2021, 20:58