România a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de junioare. Naționala de handbal a pierdut la limită în fața Danemarcei

Naționala de handbal feminin a României a fost învinsă, miercuri, scor 29-30, după prelungiri, de reprezentativa Danemarcei, campioana europeană en-titre, și a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de junioare.

Echipa națională de junioare a României (U18) a terminat la egalitate, scor 26-26, meciul cu Danemarca din optimile de finală ale Campionatului Mondial de junioare, însă a fost eliminată din competiție, fiind învinsă cu 30-29 după prelungiri.

România a părăsit competiția cu fruntea sus, după o partidă mult peste așteptări cu Danemarca, formația care a câștigat anul trecut Campionatul European. După prestații modeste în faza grupelor, cu înfrângeri la Norvegia, Franța și Coreea de Sud, naționala antrenată de Mariana Târcă a început foarte motivată meciul din optimi cu Danemarca, chiar dacă pornea cu șansa a doua.

Cu doi portari în mare formă în prima parte a jocului, Elena Nagy și Daciana Hossu, România s-a aflat în permanență la conducerea partidei, iar la pauză scorul a fost 14-11. Debutul reprizei a doua a fost dominat de Danemarca, iar nordicele s-au desprins la două goluri, 18-16, în minutul 39, moment în care Mariana Târcă a solicitat time-out. România a revenit în meci și a avut o șansă importantă de a se desprinde la trei goluri, cu șapte minute înainte de final, însă pivotul Popescu Teodora a ratat două situații singură cu portarul.

Finalul a fost dramatic. Danemarca a preluat conducerea, 26-25, cu 50 de secunde până la sfârșitul jocului, însă, Daria Bucur, cea mai bună marcatoare a tricolorelor, cu 11 goluri, a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri. În minutele suplimentare, Danemarca a fost echipa mai proaspătă și doar reușitele lui Bucur au mai ținut România în meci.

S-a terminat 30-29 pentru campioana europeană en-titre, Danemarca, formație ce va evolua în sferturile de finală ale competiției cu învingătoarea dintre Croația și Brazilia.

Echipa României: Nagy, Hosu, Kelemen – portari; Badea, Lăcătuș, Tîrcă 8, Muntean, Mihart 1, Popescu 1, Severin, Crețu, Petruș 3, Bucur 11, Banciu 2, Berbece 3, Tecar.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 27 07. 2016, 20:21
Actualizat: 27 07. 2016, 20:22