România a pierdut și al doilea meci de pregătire cu Slovacia. Urmează meciurile oficiale cu Lituania

Naționala masculină de handbal a încheiat cu o înfrângere stagiul de pregătire din Slovacia. Tricolorii au pierdut și al doilea joc de verificare în compania naționalei țării gazde, de această dată mai clar, cu 27-20. Ieri, România a cedat la limită, cu 23-22.

Prima repriză a aparținut în totalitate echipei României, care a început cu 2-0 și a condus în câteva rânduri la trei goluri diferență. La pauză, avansul a fost însă unul minim, 11-10. În partea secundă, echipa națională a făcut un joc slab în ambele faze, drept dovadă că Slovacia s-a impus la opt goluri diferență pe parcursul celor 30 de minute. La final, gazdele au câștigat cu 27-20.

Slovacia – România 27-20 (10-11)

Iancu, Lazăr – portari, Ghiță 2, Fotache, Rotaru 1, Grigoraș 1, Buzle 2, Racoțea 1, Sadoveac 2, Bujor 3, Negru 3, Csepreghi, Căbuț 1, Onyejekwe 1, Dumitriu 1, Nistor 2

Pe lângă cele două înfrângeri cu Slovacia, România a mai jucat în prima zi cu Olanda, meci câștigat cu 30-27. Următoarele meciuri ale României sunt în prima jumătatea a lunii aprilie, în preliminariile Euro 2020, cu Lituania

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 13 01. 2019, 17:08
Actualizat: 13 01. 2019, 22:42