Rezultat perfect pentru CSM București: Savehof a dat lovitura, 32-24 cu Midtjylland. Dacă o învinge marți pe Vardar, echipa Capitalei are locul asigurat în sferturile Ligii Campionilor

CSM București are drumul liber spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Echipa antrenată de Kim Rasmussen a primit o mână de ajutor din Suedia, vineri seară: Savehof a învins surprinzător pe Midtjylland (Danemarca), scor 32-24, obținând primele două puncte în Grupa 2 Principală a Ligii Campionilor. FCM are în acest moment 5 puncte, iar CSM București – 7 puncte. Dacă echipa Capitalei învinge marți pe Vardar Skopje, la București (Sala Polivalentă, ora 19:00), atunci CSMB are locul ca și asigurat în sferturile de finală. Tigroaicele s-ar desprinde la patru puncte în fața echipei daneze Midtjylland și ținând cont de programul următoarelor două meciuri n-ar mai putea teoretic să piardă locul patru.

Cu o victorie marți, la cel puțin două goluri, CSMB ar avea prima șansă chiar și la locul trei în Grupa a 2-a, pentru că ar pune un punct peste Vardar. Echipa macedoneană are 8 puncte în acest moment și ar urma să joace în următoarele două etape cu Savehof (deplasare) și cu Buducnost (acasă). În mod normal, Vardar ar putea miza numai pe două puncte, ceea ce ar însemna că CSMB ar putea rămâne pe trei cu un singur punct obținut în utimele două jocuri: cu Midtjylland (deplasare) și cu Gyor (acasă).

Publicat: 12 02. 2016, 23:33
Actualizat: 13 02. 2016, 14:50