Replică amuzantă a lui Gheorghe Tadici în timp ce echipa zălăuană era umilită de campioana CSM București! „Așa este când te arbitrează Bucureștiul” | REZULTATELE primei etape

Gheorghe Tadici, antrenorul echipei de handbal feminin HC Zalău, a făcut din nou spectacol pe banca tehnică în meciul din prima etapă din Liga Florilor cu CSM București, în deplasare.

Veșnic nemulțumit, fostul selecționer a contestat nenumărate decizii ale arbitrilor Mihai Ciutacu și Alin Stamatoiu, dar n-a scăpat de obiecțiile sale nici observatorul Diana Ciulei. Cea mai mare diferență de scor în prima repriză a fost 11-2 în minutul 16. Scorul final a fost 33-16 pentru CSM București.

La unul dintre time-outurile primei reprize, încheiate cu scorul 17-8 pentru gazde, Gheorghe Tadici nu a dat nicio indicație tactică, dar s-a referit numai la arbitraj. Fetele sale l-au privit serioase: „Nu se poate aa ceva, ne-au oprit de două ori pe 6 metri… Nici doamna observator nu ne lasă, probabil vor să jucăm 20 de minute în inferioritate numerică. Așa este când te arbitrează Bucureștiul”.

Transpirat, cu un prosop în mână, Gheorghe Tadici a stârnit amuzament în tribunele cochetei arene Apollo, unde au fost 200 de spectatori.

Pe plan local, sub „bagheta” lui Gheorghe Tadici, echipa din Zalău a câştigat trei titluri de campioană, în 2001, 2004, 2005, şi Cupa României în 2003. La nivel european, formaţia a câştigat în sezonul 1995-1996 atunci Cupa Oraşelor (City Cup). În sezonul 2011-2012, în Cupa EHF, HC Zalău a jucat a doua finală, pierdută împotriva unei echipe din Rusia, Lada Togliatti.

Gheorghe Tadici, antrenorul echipei de handbal feminin HC Zalău, a făcut din nou spectacol pe banca tehnică în meciul din prima etapă cu CSM București, în deplasare.p;