Rapid, victorie uriașă în Liga Campionilor după o prestație de zile mari! „Filmul” celui mai important succes al sezonului: „Am arătat că împreună suntem de neclintit!”

Rapid „respiră” la handbal! Fosta campioană a României a bătut-o clar pe Krim, scor 27-22, astfel că rămâne cu șanse mari la calificarea mai departe.

Rapid – Krim 27-22. Succes uriaș în grupele Ligii Campionilor

Rapid a trecut repede peste dezastrul cu Metz! Revenită pe teren propriu, rivala celor de la CSM București a trecut cu 27-22 de Krim, la capătul unui meci în care a făcut și spectacol.

Exilată la Mioveni, Rapid a fost la înălțime în fața a aproape 2.000 de spectatori, dovedind că poate să aibă un cuvânt de spus și în acest sezon european.

La pauză, formația din Giulești a condus cu 15-13, chiar dacă startul a fost unul incredibil, din moment ce Rapid a condus cu 5-0.

Diana Ciucă, parada meciului Rapid – Krim

Diana Ciucă a avut o contribuție importantă la succesul obținut de Rapid: aceasta a avut o paradă excelentă în repriza secundă, la scorul de 20-16, într-un moment în care Krim mai spera să revină spectaculos.

Krim s-a „prăbușit” pe finalul meciului, a luat goluri pe bandă rulantă, iar scorul final a fost 27-22.

Cu cinci goluri înscrise, Kanor a fost cea mai bună marcatore a Rapidului. Nu și a meciului, pentru că Radicevic a punctat de nouă ori în tricoul lui Krim.

„Astăzi am arătat tuturor că împreună suntem de neclintit”, a fost mesajul transmis de Rapid pe rețelele de socializare.

Cum arată staff-ul tehnic al Rapidului:

David Ginesta Montes – Antrenor principal
– Florin Ciupitu – Antrenor secund
– Mehmedalija Mulabdic – Antrenor cu portarii
– Rareș Fortuneanu – Director tehnic

Rapid, pe locul 6 în grupele Ligii Campionilor

După a doua victorie în primele șase etape, Rapid este pe locul 6, la egalitate cu Vipers. Această poziție asigură calificarea în faza următoare a competiției.

Cu victorii pe linie, Herning ocupă primul loc, urmată de Esbjerg.

În runda următoare, Rapid Bucureşti va juca pe teren propriu, cu Vipers Kristiansand, pe 12 noiembrie. În sezonul trecut, cele două echipe s-au întâlnit în sferturile de finală, ultimul obstacol înaintea de Final Four-ul Ligii Campionilor.

În grupa A din Liga Campionilor joacă şi campioana CSM Bucureşti. Echipa lui Adi Vasile va juca duminică pe terenul lui Buducnost, de la ora 17:00.

Publicat: 28 10. 2023, 20:26
Actualizat: 28 10. 2023, 23:13