Rapid, aproape de o victorie uriașă în fața vicecampioanei Europei după o revenire superbă! Finalul a fost incendiar, iar galeria din Giulești la înălțime la Budapesta

Rapid a fost aproape de o victorie uriașă în fața lui Ferencvaros: la Budapesta, scorul final a fost 24-24, în grupele Ligii Campionilor la handbal feminin, chiar dacă gazdele au avut un avantaj și de șase goluri.

Ferencvaros – Rapid 24-24. Fosta campioană a României, la un pas să bată vicecampioana Europei

Rapid a început rău meciul de la Budapesta, iar Ferencvaros a condus cu 3-0 în primele minute. Apoi, formația din Giulești a reușit să egaleze și a părut că este în stare să țină pasul cu adversara ei.

Totuși, formația din Ungaria a făcut 10-5 după 20 de minute, iar la pauză a avut patru goluri avantaj: 15-11.

Repriza secundă a fost pe muchie de cuțit: Rapid a demonstrat că a trecut peste perioada mai grea și a fost aproape chiar de o victorie uriașă, însă în cele din urmă rezultatul final a fost 24-24.

Deși Rapid tocmai a jucat la Botoșani și se pregătește acum de duelul de la Sibiu, echipa de handbal feminin a avut parte de o susținere puternică la Budapesta: 160 de fani au fost în tribune.

Deși net inferiori, suporterii români au dominat fondul sonor la meciul de sâmbătă, fiind de mai multe ori insultați de fanii maghiari.

Atmosfera a fost una de mare derby, chiar dacă Rapid a început rău și acest sezon european, iar Ferencvaros nu făcuse nici măcar un punct până la meciul de sâmbătă.

În primele trei etape, Rapid a înregistrat următoarele rezultate: 28-30 cu Team Esbjerg, 26-25 cu MKS Zaglebie Lubin, 27-35 cu Ikast Handbold.

În sezonul precedent, Rapid a avut un parcurs remarcabil: a fost surpriza plăcută a competiției și a atins sferturile de finală, acolo unde a pierdut clar dubla cu Vipers.

Duminică, CSM București joacă și ea în Liga Campionilor: echipa lui Adi Vasile are meci în deplasare cu Savehof.

Publicat: 30 09. 2023, 20:36
Actualizat: 30 09. 2023, 23:31