Primul succes al naționalei de handbal în era „Ambros Martin”: România – Olanda B 32-25

Prima reprezentativă a obținut primul succes în turneul amical de la Eindhoven și implicit primul succes sub bagheta lui Ambros Martin, după ce s-a impus cu 32-25 (19-14) în partida cu Olanda B. Sâmbătă, în ultima zi, România va înfrunta Olanda A, cu începere de la ora 16:30. Joi, în prima zi, tricolorele au fost învinse cu 23-19 de Serbia, după o partidă modestă.

Selecționerul spaniolul a avut o nouă ocazie de a evalua potențialul handbalistelor din România, într-o partidă în care 25 de minute au avut dificultăți în a se desprinde pe tabela de marcaj. Naționala a luat jocul pe cont propriu din mkinutul 25 când, întâmplător sau nu, pe teren și-a făcut apariția mezina Cristina Laslo, cu două pase decisive pentru Florina Chintoan și un gol „marcă proprie”. România s-a desprins atunci de la 12-11 la 15-12, iar până în minutul 56, când a ajuns la 32-22, nu s-a mai oprit. Prima reprezentativă a încheiat cu un succes la 7 goluri, după un joc în care nu au evoluat Cristina Neagu și Denisa Dedu.

• Antrenorii Ambros Martin și Costică Buceschi au început meciul cu: Voicu – Tănăsie, Perianu, Buceschi, Udriștoiu, Chiper, Manea. Au mai intrat în prima repriză Szucs, Popa, Tiron, Chintoan, Laslo.
  • În partea a doua, România a intrat în formula: Voicu – Iuganu, Tiron, Laslo, Popa, Marinela Neagu, Chintoan. Au mai intrat: Preda, Szucs, Buceschi, Manea.

Au înscris pentru România: Chintoan – 7, Buceschi – 5, Tiron – 5, Perianu – 4, Chiper – 3, Popa – 3, Laslo – 2, Tănăsie – 1, Preda – 1, Iuganu – 1.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 07 10. 2016, 23:16
Actualizat: 08 10. 2016, 13:35