Primul eșec al naționalei masculine în 2019. România a pierdut la limită prima partidă amicală cu Slovacia

Naționala masculină și-a continuat turneul de pregătire din Slovacia cu un joc amical împotriva țării gazde. Echipa condusă de Manuel Montoya și Eliodor Voica a pierdut la mare luptă, cu 23-22.

Tricolorii au condus aproape toată prima repriză, având la un moment dat un avans de trei goluri, scor 10-7, în minutul 26, în urma unui gol înscris de pivotul Dumitriu. După 13-11 la pauză, România a avut un start de repriză secundă ceva mai slab, astfel că selecționata țării gazde a egalat la 15-15 în minutul 39, apoi a preluat și conducerea.

Slovacia a menținut apoi un ușor avans până spre final, când prima reprezentativă a preluat din nou conducerea, 22-21 în minutul 56. Nu a reușit însă să închidă și jocul, iar Slovacia a mai marcat de două ori, suficient pentru a câștiga. Meciul revanșă este mâine, de la ora 15:00

România a aliniat următoarea echipă:

Iancu 1 gol, Lazăr – portari, Ghiță, Fotache 1, Rotaru 3, Grigoraș, Buzle 1, Racoțea 2, Sadoveac 1, Bujor 3, Negru 2, Csepreghi 3, Căbuț 1, Onyejekwe 2, Dumitriu 1, Nistor 1

Publicat: 12 01. 2019, 23:59
Actualizat: 13 01. 2019, 17:04