Primul AS la Euro! Danemarca este în semifinale după cinci victorii în cinci meciuri. Spania încă mai tremură

• Euro, ziua a 9-a. Grupa principală 1: Islanda – Macedonia 29-27, Spania – Austria 28-27, Danemarca – Ungaria 28-24
  • Gazdele competiției au obținut a cincea victorie la Europeanul de handbal și sunt calificate în semifinale de pe prima poziție, indiferent de rezultatul cu Islanda
  • Al doilea loc în grupă este disputat de Spania și Islanda

Danemarca este prima semifinalistă la Campionatul European de handbal masculin, întrecere pe care o organizează, după ce a obținut aseară a cincea victorie consecutivă, 28-24 cu naționala Ungariei. Echilibru a fost doar în primele 20 de minute, perioadă în care selecționata maghiară a reușit să rămână aproape de gazde. Danemarca a reușit însă să se desprindă până la pauză, când a intrat la cabine cu 14-11. În partea secundă, Danemarca a condus aproape tot timpul la 4-5 goluri diferență, iar pentru antrenorul Ulrik Wilbek a fost un bun prilej de a-și urmări la lucru toți cei 16 handbaliști. La final, un singur jucător a evoluat mai puțin de 10 minute, Bo Spellerberg. Mogensen și Mikkel Hansen au fost principalii marcatori ai nordicilor, cu câte cinci goluri, însă golgheterul partidei a fost dat de Ungaria, Gergo Ivancsik – 6 goluri. La sfârșitul jocului, Ulrik Wilbek a declarat că echipa sa a resimțit oboseala după partida precedentă, cu Spania. „Este foarte importnat pentru noi că ne-am calificat deja în semifinale. Am fi fost tare dezamăgiți dacă n-am fi câștigat azi (n.r. aseară)”, a declarat Wilbek. Astfel, Danemarca și-a asigurat biletul în „Final 4” înaintea ultimei partide cu Islanda, chiar de pe prima poziție.

Spania a făcut la rândul ei un pas important spre semifinalele Campionatului European, după ce a învins cu 28-27 naționala Austriei. Ibericii au câștigat dramatic, având în vedere că adversara a avut ultimul atac în acest meci. Partida și-au făcut-o singuri dificilă în condițiile în care s-au apărat foarte slab. De altfel, Spania are o problemă majoră, cel puțin în acest moment, în raport cu principalele adversare în lupta pentru titlu, Danemarca, Croația sau Franța, faptul că nu are o poartă solidă. Și cu Austria, portarii Sierra și Perez de Vargas au avut procentaje modeste, ambii încasând multe goluri de la distanță. Un motiv de bucurie, în schimb, a fost revenirea lui Julen Aguinagalde, pivotul emblematic al Spaniei din ultima vreme, care a marcat și în fața Austriei nu mai puțin de opt goluri. Handbalistul nu a fost în echipă la meciul precedent cu Danemarca.

Spania se luptă pentru al doilea loc din grupa principală 1 cu Islanda, care a rămas în plasa campioanei mondiale după ce s-a impus cu 29-27 în fața Macedoniei. Pe lângă faptul că sunt obligați să bată Danemarca în ultima partidă, islandezii sunt și la mâna rezultatului Spania – Macedonia. Ibericii se califică în semifinale și cu un rezultat egal, având în vedere că în meciul direct cu Islanda au câștigat cu 33-28.

Publicat: 21 01. 2014, 03:08
Actualizat: 21 01. 2014, 05:43