Prima reacție după meciul dramatic din semifinalele Mondialului. Paula Ungureanu: „Sunt foarte mândră de echipa mea. Merităm o medalie”

România va juca finala mică a Mondialului de handbal, după ce a cedat în prelungiri semifinala cu cea mai bună echipă a lumii, Norvegia, 33 – 35, după 27 – 27 la finalul timpului regulamentar de joc. Paula Ungureanu (35 ani) a sintetizat un meci extrem de intens: „Sunt foarte mândră de ceea ce am reușit, foarte mândră de echipa mea. Sunt și foarte supărată, dar foarte mândră de echipa mea„, a anunțat Paula Ungureanu la microfonul Dolce Sport.

Portarul echipei naționale a României a refuzat să comenteze arbitrajul, însă afirmă clar: „Norvegia nu a fost mai bună, am demonstrat asta în teren. Am mai spus și o pot spune de 100 de ori, sunt foarte mândră de cum am jucat. Am avut o a doua repriză foarte bună. A fost foarte obositor, jucând de la zi la zi, totuși – am fost acolo!

Am arătat că suntem o echipă și mă bucur că am ieșit sănătoase de pe teren„, a spus Ungureanu, cea care a decis să intre în meci în ciuda problemelor la genunchi resimțite înainte de partidă. „Nu sunt obosită – aș fi în stare să mai joc încă un meci, atât de tonică sunt„.

Pentru finala mică, cu Polonia, Paula are un singur mesaj: „Să dea Dumnezeu să facem un super meci și să ne bucurăm la final, pentru că merităm!”

• Duminică, România și Polonia vor juca pentru medalia de bronz, în timp ce lupta pentru aur se va da între Norvegia și Olanda.

Publicat: 19 12. 2015, 00:00
Actualizat: 19 12. 2015, 00:38