Prima reacție a antrenorului lui CSM București după succesul istoric din Liga Campionilor: „Așa cred că s-a câștigat meciul”

Antrenorul secund si principalul formatiei CSM Bucuresti, Adrian Vasile si Per Johansson, urmaresc partida dintre CSM si Metz, in mansa tur din sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin, vineri 6 aprilie 2018, in Sala Polivalenta din Bucuresti. GEORGE FLUSTER / MEDIAFAX FOTO

CSM Bucureşti s-a impus, în Sala Polivalentă din Capitală, în faţa campioanei Poloniei, Perla Lublin, cu scorul 35-19 (16-10), în grupa B din Liga Campionilor.

„Cred că meciul acesta s-a câştigat printr-o determinare şi o concentrare foarte bună a fetelor pe parcursul întâlnirii. Eu cred că e foarte greu acum să ne gândim la un meci în care cineva defilează 60 de minute ca atunci când coboară o pantă în maxim de viteză. Să nu uităm că avem şi un adversar care se pregăteşte, care are o tactică, dar până la final echipa cred că a arătat foarte bine şi nu am văzut vreo situaţie dificilă în vreun moment”, a spus Adrian Vasile, antrenorul principal de la CSM Bucureşti, la finalul partidei, care a vorbit şi despre înfrângerea suferită de Rostov, principala rivală în grupă a CSM-ului, în faţa formaţiei Esbjerg:

„Pentru mine nu pot spune că e o surpriză mare, pentru că Esbjerg e o echipă foarte puternică, foarte disciplinată. Vedeţi, nu există o favorită dinainte sau lucruri scrise dinainte. Și Esbjerg a demonstrat că e foarte important să crezi în şansa ta şi a făcut un meci bun’.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Pintea 6 goluri, pentru CSM, respectiv Blazevic 4 reuşite, pentru echipa oaspete.

În cealaltă partidă a grupei, Team Esbjerg – Rostov Don, 31-26 (16-11).

În urma victoriei cu Perla Lublin, CSM Bucureşti este liderul grupei B.

Publicat: 19 10. 2019, 21:51
Actualizat: 20 10. 2019, 09:40