Prima bombă în Liga Zimbrilor a explodat la CSM Focșani – Steaua. HC Odorhei a câștigat dramatic la Reșița. CSM București și Potaissa Turda, victorii convingătoare în prima etapă

Ediția din acest an a Ligii Naționale de handbal masculin – redenumită Liga Zimbrilor – a debutat mai mult decât promițător. Poli Timișoara a câștigat în orașul cel mai medaliat în ultimul deceniu, la Constanța (scor 26-25), Dinamo a fost ținută în șah minute bune de nou-promovata CSM Satu Mare (34-27), iar Steaua a scăpat în ultimele 5 secunde de o înfrângere la CSM Focșani (scor 29-29).

Văzută ca una din pretendentele la locurile fruntașe, Steaua a arătat în primul meci că are mult de lucru pentru a ajunge la nivelul celor mai puternice echipe. Trupa lui Ovidiu Mihăilă a alergat 60 de minute după adversari, care au jucat neașteptat de bine, fără a avea mari vedete în echipă. În minutul 11, CSM Focșani conducea deja cu 7-3. Avantajul gazdelor a fost până în ultimele 5 secunde, când Ionuț Georgescu a egalat dintr-o aruncare de la 7 metri. Iar Steaua a ajuns în situația de a termina la egalitate pentru că a avut în repriza secundă un portar în formă, Tudor Stănescu.

„Meritam victoria, am scăpat-o printre degete în ultimele minute. Sunt supărat pe anumite faze, pe anumite decizii, sperăm ca pe viitor să fie mai bine”, a declarat Viorel Ciubotaru, antrenorul CSM Focșani, colegilor de la TVR după încheierea partidei.

„Este o remiză smulsă din noroc, nu pe fondul unui joc bun. Sper că a fost doar un accident, iar lucrurile să se pună cap la cap cât mai repede”, a susținut și managerul Stelei, Andrei Cian.

Miroiu și Popa au fost principalii marcatori ei echipei CSM Focșani, fiecare cu câte 7 goluri. De partea cealaltă a ieșit în evidență Ionuț Georgescu, cu 9 goluri.

HC Adrian Petrea Reșița – HC Odorhei 25-26

În al doilea meci al zilei, HC Odorhei a debutat cu o victorie la limită, scor 26-25, obținută pe terenul echipei HC Adrian Petrea Reșița, într-un final foarte tensionat. După numai 7 minute, gazdele conduceau deja cu 6-1. Harghitenii și-au revenit însă rapid, iar în minutul 18 au revenit la 9-10. Vaidasigan (Reșița) și Komogorov (Odorhei, foto – pagina oficială HC Odorhei), ultimul finalist cu Nantes în Cupa EHF în luna mai, au marcat în această perioadă de timp câte 4 goluri.

După 14-14 la pauză, HC Odorhei a preluat inițiativa și s-a desprins la 25-22 în minutul 53. Finalul nu a fost însă deloc simplu pentru trupa lui Vlad Caba. În ultimele patru minute, HC Odorhei a avut nu mai puțin de 4 eliminări, evoluând o bună bucată de timp în patru jucători! Reșița a avut șansa egalării cu 41 de secunde înainte de final, dar Vaidasigan, omul meciului pentru formația gazdă – 8 goluri -, a ratat o aruncare de la 7 metri.

Potaissa Turda este primul lider al campionatului, după un succes neașteptat prin proporțiile scorului obținut la HC Vaslui, scor 45-28! Răzvan Pavel a fost principalul marcator cu 8 goluri. O victorie convingătoare a înregistrat și CSM București, într-o deplasare destul de grea în Liga Națională, la Dunărea Călărați, scor 34-28. Golgheterul all-time din campionatul Franței, Guillaume Saurina, a marcat nu mai puțin de 13 goluri la meciul de debut pentru CSM. Javier Humer l-a secondat cu 9 goluri. Vicecampioana României a arătat cel mai bine dintre echipele favorite la titlu, în prima etapă. În fine, CSU Suceava s-a impus cu 29-22 în duelul nou-promovatelor cu CSM Făgăraș.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 31 08. 2016, 23:02
Actualizat: 01 09. 2016, 12:43