PRĂ‚BUȘIȚI | Tricolorii au fost învinși clar și de Suedia la Mondialele de handbal masculin sub 21 de ani. România luptă acum cu Spania pentru locul 7. Fetele au obținut, în schimb, victorii la Europene și, respectiv, FOTE

Naționala masculină sub 21 de ani a „picat” moral după eșecul cu Franța, din sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia, și s-a făcut de râs vineri seară, în partida cu Suedia, din turneul pentru locurile 5-8. Băieții lui Mihăilă și Apostu au pierdut la nu mai puțin de 12 goluri diferență, 24-36, în fața suedezilor. Diferența s-a făcut în repriza secundă, după ce la pauză nordicii aveau doar 3 goluri avans, scor 18-15. România va juca din nou cu Spania, sâmbătă, în ultimul meci din Brazilia, miza fiind locul 7, după ce îi întâlniseră pe iberici și în faza grupelor. În primul joc, tricolorii au pierdut cu spaniolii, scor 18-23.

Dacă băieții suferă pe final de Campionat Mondial, după ce au pătruns totuși în Top 8, în schimb, fetele au obținut, vineri, două victorii lejere. Naționala sub 19 ani va juca pentru locurile 9-10 la Campionatul European din Spania, după un succes cu 29-24 în fața Serbiei. Cel mai probabil adversar este Franța. O altă națională feminină, cea sub 17 ani, va întâlni Germania pentru locurile 5-6 la Festivalul Olimpic al Tineretului European din Georgia, după cel mai bun meci oficial făcut de generația născută în 1998-1999, scor 29-23 cu Muntenegru. Partidele naționalelor feminine sunt tot sâmbătă.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 31 07. 2015, 21:33
Actualizat: 01 08. 2015, 17:20