Potaissa Turda s-a calificat în semifinalele Cupei Challenge, după o dublă victorie cu HB Dudelange

• Potaissa Turda își continuă parcursul de vis în acest sezon pe toate cele trei fronturi, Liga Zimbrilor, Cupa României și Challenge Cup. După calificarea în Turneul Final 4 al Cupei României și locul 2 obținut la sfârșitul sezonului regulat în Liga Zimbrilor, trupa lui Horațiu Gal a ajuns și în penultimul act al Cupei Challenge.

La sfârșitul acestei săptămâni, Potaissa Turda a disputat pe teren propriu ambele manșe cu HB Dudelange (Luxemburg), contând pentru sferturile de finală ale competiției. Echipa ardeleană s-a calificat în semifinale cu două victorii, 32-29 și 36-35.

În partida de sâmbătă, turdenii au întâmpinat destul dificultăți, fiind conduși după 30 de minute, scor 20-17. Diferența s-a menținut și în partea secundă, dar Potaissa a avut un final irezistibil și a reușit să întoarcă soarta meciului: 32-29

Duminică, reprezentanta României a încercat să-și facă meciul mai ușor și a condus permanent, chiar dacă diferența a rămas într-o limită acceptabilă pentru adversari. După 60 de minute, Turda s-a impus la limită în jocul considerat în deplasare, scor 36-35, și se poate gândi deja la următorul adversar în drumul spre finală, Valur Reykjavik. Cele două manșe le semifinalei sunt programate în ultimele două weekend-uri ale lunii aprilie.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?