Potaissa Turda a produs a doua înfrângere consecutivă a Științei Bacău. Minaur, din nou lider în handbalul masculin după 15 ani de pauză

HC Odorhei și HCM Constanța au terminat la egalitate derby-ul etapei a 5-a a Ligii Naționale de handbal masculin, la capătul unei partide foarte echilibrate. Formația gazdă este singura echipă care rămâne neînvinsă în acest sezon, dar a pierdut șefia clasamentului. Noul lider este HCM Minaur Baia Mare, care a câștigat cu 27-21 partida cu CSM București. Băimărenii au două puncte în fața echipei HC Odorhei, dar și un meci în plus disputat.

De remarcat faptul că Minaur Baia Mare a ajuns din nou în fruntea handbalului românesc, după o pauză de aproximativ 15 ani și jumătate, perioadă în care a evoluat inclusiv în liga secundă. În 1999, trupa maramureșeană obținea ultimul titlu din istorie.

Clasament Liga Națională – Masculin

1. Minaur Baia Mare 5 4 0 1 125-113 12
2. HC Odorhei 4 3 1 0 121-98 10
3. Dunărea Călărași 5 3 0 2 135-131 9
4. HCM Constanța 4 2 1 1 113-107 7
5. Dinamo București 4 2 1 1 91-86 7
6. Știința Bacău 5 2 1 2 127-131 7
7. HC Vaslui 5 2 1 2 125-131 7
8. CSM București 4 2 0 2 118-117 6
9. Poli Timișoara 5 2 0 3 126-129 6