Potaissa Turda a pierdut la scor la Călărași, iar CSM Focșani a plecat cu punct de la CSM București. Patru echipe au rămas neînvinse în Liga Națională de handbal masculin după patru etape

Dunărea Călărași a învins Potaissa Turda cu 30-21 în ultimul meci al etapei a 4-a a Ligii Naționale de handbal masculin. Surpriza rundei a fost produsă de CSM Focșani, care a plecat neînvinsă de pe terenul echipei CSM București (scor 24-24).

La începutul acestei runde, nu mai puțin de șase echipe erau fără înfrângere. Sita a cernut, iar la final au mai rămas patru formații care nu au simțit gustul eșecului. Lider după 3 runde, Potaissa Turda a cedat clar la Călărași, în fața unei echipe Dunărea care a avut de luat o revanșă, scor 30-21. Încă de la pauză, gazdele aveau deja opt goluri, 18-10, diferența fiind mărită în partea secundă și la 11 goluri (29-18). După prima înfrângere a sezonului, Potaissa a ajuns de pe locul 1 pe 6.

Primul eșec l-a înregistrat și CSM Bacău, după 26-28 cu Steaua pe teren propriu. În schimb, trupa lui Sandu Iacob a rămas între cele patru formații fără înfrângere, alături de Dinamo (28-26 la Poli Timișoara), Minaur Baia Mare (26-22 la Reșița) și CSM Focșani, care a terminat la egalitate la CSM București (24-24). Vrâncenii au făcut o repriză secundă la superlativ, când au revenit de la 10-15. CSM Focșani putea să și câștige meciul, dar gazdele au egalat la ultima fază.

Tot în etapa a 4-a, CSM Vaslui a câștigat la Buzău cu 26-22, iar HCDS Constanța și-a trecut în cont primul succes al sezonului, 35-23 cu CSM Făgăraș.

La vârf, Dinamo a acumulat 12 puncte, fiind urmată de Focșani,  Minaur și Steaua, toate cu câte 10 puncte.

Publicat: 22 09. 2019, 19:42
Actualizat: 22 09. 2019, 19:43