Portarul Ionuț Irimuș va rata stagiul de pregătire al echipei naționale, de la Barcelona

Ionuț Irimuș, portarul echipei de handbal masculin Dinamo București, a fost diagnosticat cu leziune de menisc și va fi supus unei intervenții chirurgicale în zilele următoare, astfel că va rata stagiul de pregătire al echipei naționale, de la Barcelona, din perioada 19-23 decembrie.

Selecționerul Xavier Pascual nu se va putea baza pe Ionuț Irimuș în turneul de pregătire care va avea loc săptămână viitoare, la Barcelona. În stagiul de pregătire, tricolorii vor juca și o partidă amicală, pe 21 decembrie, în compania vicecampioanei mondiale, Qatar. Portarul lui Dinamo s-a accidentat în prima repriză a partidei cu CSM București, câștigată de formația antrenată de Eliodor Voica, scor 33-32, în Liga Națională masculină de handbal, iar în urma RMN-ului efectuat, diagnostricul a fost leziune de menisc intern gradul 3 cu luxația porțiunii mediale.

„Vom programa intervenția artroscopică în zilele următoare. Dacă totul decurge bine, în trei săptămâni poate fi pe teren”, a declarat managerul echipei, Ovidiu Semen, într-un comunicat postat de contul de facebook al campioanei României.

Dinamo a încheiat anul 2016 pe primul loc în Liga Națională, după 16 etape, cu 41 de puncte, cu unul mai mult decât Handbal Club Dobrogea Sud Constanța, iar în Cupa României a ajuns până în sferturile de finală, în urma victoriei de miercuri, scor 48-32, Politehnica Iași.