Performanță istorică pentru HC Odorhei: s-a calificat în finala Challenge Cup

Echipa pregătită de Vlad Caba va juca pentru primul trofeu european din istoria clubului, după ce duminică seara și-a asigurat prezența în ultimul act al Cupei Challenge. Formația harghiteană s-a calificat după ce a trecut în dublă manșă de Benfica Lisabona. După 31-29 pe teren propriu, HC Odorhei a câștigat și returul din Portugalia cu 27-25.

Dacă în prima repriză gazdele au fost aproape mereu la conducere cu 1-2 goluri (15-13 pauză), în partea a doua HC Odorhei a pus stăpânire pe joc și a făcut legea. Diferența maximă a fost atinsă în minutele 44 și 50, când trupa lui Vlad Caba a condus cu 20-16, respectiv 23-19.

În finala Challenge Cup, HC Odorhei va înfrunta o altă reprezentantă a Portugaliei, Liberty Seguros ABC Braga, formație cam de același nivel cu Benfica Lisabona în acest sezon. România a ajuns din nou în finala acestei competiții,după o pauză de 6 ani. În 2009, UCM Reșița a câștigat trofeul în fața echipei CSU Suceava.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 19 04. 2015, 23:06
Actualizat: 19 04. 2015, 23:22