Performanță fabuloasă! Generația bărbaților de caracter. Naționala masculină U21 la handbal s-a calificat la Campionatul Mondial din Brazilia

Naționala masculină de tineret la handbal s-a calificat la Campionatul Mondial din Brazilia (2015), după ce a câștigat la golaveraj grupa a șasea de calificare, disputată de vineri până duminică la Pitești. În ultimul joc, tricolorii antrenați de Ovidiu Mihăilă au învins Slovenia cu 27-26, după un meci dramatic, desfășurat într-o atmosferă incendiară.

Egalul dintre România și Croația de sâmbătă (23-23) a lansat sarabanda calculelor. Calificarea urma să se decidă duminică, în urma partidelor Croația – Bulgaria și România – Slovenia. Dacă ambele favorite ar fi câștigat, intra în calcul golaverajul. Croații au învins Bulgaria cu numai 41-27 (ai noștri reușiseră un succes mai concludent, 38-20), iar din acel moment românilor le era de ajuns o victorie obținută la orice scor cu Slovenia, echipă ieșită din calculele calificării. Cu toate acestea, slovenii au intrat pe teren deciși să-și respecte statutul, așa că le-au dat bătăi de cap românilor în prima repriză. Cu o apărare avansată și un atac mobil, oaspeții au condus chiar și cu patru goluri, intrând la pauză cu avantaj: 17-15.

Rotaru, omul decisiv pe final

Mobilizați extraordinar de Ovidiu Mihăilă, românii nu au cedat. Nistor, Rotaru, Șomlea, Racoțea, Szasz, Burlacu și Negru au luptat extraordinar pentru fiecare minge, portarul Iancu a avut și el intervenții bune atunci când a trebuit, iar naționala României a reușit să egaleze în minutul 46 (21-21), pentru ca imediat să se desprindă la 23-21. Era prea devreme pentru a se deschide șampania. Slovenii au reechilibrat pe o superioritate de două minute (23-23), iar ultimele zece minute au fost crunte. Românii s-au desprins din nou la două goluri, 25-23, dar slovenii au luptat incredibil pentru fiecare minge, egalând din nou și obligându-i pe tricolori să-și atingă limitele.

În minutul 59, Rotaru a dus din nou România în avantaj (26-25), slovenii au punctat imediat (26-26), iar ultimul atac a fost al nostru. Mihăilă a cerut time-out, iar visul unei generații s-a jucat în cele 22 de secunde rămase. Rotaru a marcat incredibil, pe o pătrundere prin exterior (27-26), iar Iancu a închis poarta la ultimul șut tras in-extremis de sloveni. CALIFICARE! Handbalul românesc are o generație de bărbați de caracter.

Clasament final a șasea europeană de calificare: 1. ROMÂNIA 5p (+19), 2. Croația 5p (+17), 3. Slovenia 2p, 3. Bulgaria 0p. Campionatul Mondial din Brazilia va avea loc între 19 iulie și 2 august. La ultima participare în competiție, în 2005, România s-a clasat pe locul 6.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 11 01. 2015, 20:02
Actualizat: 11 01. 2015, 20:14