Partidă cu o desfășurare de necrezut în Ștefan cel Mare! Dinamo a făcut o diferență de 10 goluri cu HCDS Constanța în numai 35 de minute. Ce a urmat a fost de domeniul fantasticului

Etapa a 18-a a Ligii Naționale de handbal masculin a programat la sfârșitul acestei săptămâni două partide extrem de importante în economia sezonului regulat, Poli Timișoara – CSM București 26-29 și Dinamo – HCDS Constanța 29-29.

CSM București a reușit să schimbe a doua etapă la rând liderul din prima ligă, după ce s-a impus pe terenul unei echipe care avea un bilanț perfect în meciurile de pe teren propriu până la în acest weekend, 8 victorii din 8 meciuri. Formația din Capitală și-a continuat însă forma bună din 2018 și a câștigat cu 29-26, după ce la pauză avansul a fost și mai mare, 16-11.

Un meci și mai așteptat a fost cel dintre Dinamo și HCDS Constanța, disputat în această dimineață, de la ora 11:00. Trupa din Ștefan cel Mare a făcut 35 de minute entuziasmante, oferind senzația că și-a revenit după o perioadă mai grea. După 18-10, „câinii” s-au desprins la 21-11, spre satisfacția suporterilor, care la rândul lor au revenit lângă echipă. Jocul mai slab al oaspeților chiar a inflamat spiritele la Constanța, Nikolici și Vujovic fiind la un pas să se ia la bătaie înainte de a pleca la pauză la cabine.

La o diferență de 10 goluri, Dinamo s-a relaxat. Constanța și-a rezolvat problemele interne la vestiare, iar în partea secundă a arătat mai multă combativitate, în special pe faza de apărare. Diferența a început să se reducă până la 5 goluri în minutul 50, scor 25-20. Spiritele au început să se inflameze pe banca tehnică a celor de la Dinamo, cu un Sajad Esteki extrem de nemulțumit că a fost schimbat după numai câteva acțiuni în teren. Cu tenisune pe bancă, dar și o echipă intrată în vrie în teren, Dinamo s-a prăbușit. Constanța a prins aripi și a venit ca un tăvălug peste adversară, astfel că în minutul 59 a reușit imposibilul, să preia conducerea la 29-28.

Trezită din pumni în ultimul minut, campioana en-titre a reușit în cele din urmă să egaleze, 29-29. Un rezultat care nu ajută niciuna din cele două echipe, având în vedere ritmul susținut din față, dar privit oarecum ca o mică victorie pentru Constanța, măcar din punct de vedere mental, dacă ținem cont că a revenit în 25 de minute de la minus 10 goluri.

Steaua a redevenit lider după ce a învins CSM Făgăraș cu 32-23, având un avans de 2 puncte în fața Politehnicii Timișoara și 3 puncte față de CSM București.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?