Oltchim,** prima echipă din România calificată în semifinalele Ligii!

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, s-a calificat duminică, în premieră, în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, pe teren propriu, formația Buducnost T-Mobile (Muntenegru), cu scorul de 31-22 (15-8).

Performanța echipei lui Radu Voina a fost consolidată și de victoria unguroaicelor de la Gyor ETO în fața celor de Krim Ljubljana, scor 34-33.

Echilibrul s-a consemnat doar în primele două minute, după care Oltchim s-a detașat treptat. După 5-2 (min. 9), Luminița Huțupan Dinu a apărat de la 7 metri în fața vedetei echipei adverse Bulatovici, însă atacul coechipierelor nu a mers la fel de bine (6-6, min. 16). Au urmat apoi cinci minute de "foc" pentru Oltchim, care a reușit să se detașeze pentru prima dată la cinci goluri, 12-7 (min. 21), grație unor contraatacuri finalizate excelent de extremele Elisei Ardean și Maier. Difereța a crescut progresiv (15-7, min. 26), Buducnost nereușind să marcheze timp de 9 minute.
După 15-8 la pauză, când s-a aflat și rezultatul pozitiv dintre Gyor și Krim, jucătoarele antrenate de Radu Voina au "defilat" pe teren (18-8, min. 34), încercând să ofere și spectacol fanilor din tribune. Scorul pe tabelă a părut să nu mai conteze, fiind clar că va exista o singură învingătoare: Oltchim.

Calificarea în semifinalele Ligii Campionilor înainte cu o etapă de finalul partidelor din grupa B reprezintă pentru campioana României și îndeplinirea obiectivului.

Marcatoarele Oltchimului au fost Lecușanu 8, Elisei Ardean 7, Maier 5, Meiroșu 3, Borbas 2, Pidpalova 2, Luca 1, Avădănii 1, Vădineanu 1, Manea 1, în timp ce de la Buducnost s-a remarcat Jovanovici, autoare a șase goluri.

În celălalt meci al grupei B, Gyor și-a respectat blazonul și a învins pe teren propriu în fața principalei adversare în cursa pentru semifinale a Oltchimului, Krim Ljubljana, cu scorul de 34-33 (19-13).

Ultimele meciuri din grupa B principală a Ligii Campionilor se vor disputa în 21 martie, între Gyor ETO și Oltchim Râmnicu Vâlcea, respectiv în 22 martie, între Buducnost și Krim Ljubljana.
Înaintea ultimei runde, în clasament conduc în ordine: Gyor 7 puncte, Oltchim 6, Krim 4, Buducnost 3.

În grupa principală A lucrurile sunt clare, Hypo Viena și Viborg HK fiind deja calificate în semifinale, cu 10, respectiv 8 puncte la conducerea clasamentului, în timp ce Podravka Koprivnica și Ikast Brande au acumulat 2, respectiv 0 puncte. În ultima dispută se vor duela, în 21 martie, Viborg și Hypo Viena.