Oltchim, campioană pentru a șaptea oară consecutiv!** Vâlcencele au luat titlul cu două etape înainte de final

Handbalistele de la Oltchim Râmnicu Vâlcea au câștigat matematic cel de-al șaptelea titlu consecutiv de campioană a României, și al 19-lea în total, joi, pe teren propriu, după ce a învins formația Danubius Galați, scor 32-20 (18-9), într-un meci din etapa a XX-a a Ligii Naționale.

Cu victoria de joi, Oltchim a acumulat 34 de puncte, față de cele 28 ale echipei clasate pe locul secund, HCM Baia Mare, cu două etape înainte de finalul sezonului.

Mai mult, Oltchim mai are de jucat și restanța din etapa a XIX-a, cu vicecampioana „U” Jolidon Cluj, duminică, în deplasare.

Handbalistele de la Oltchim au câștigat al șaptelea titlu național consecutiv și al 19-lea în total din palmares, în fața propriilor suporteri. Chiar dacă parcursul în Liga Campionilor s-a încheiat în semifinale, jucătoarele lui Jakob Vestergaard s-au bucurat joi seară de câștigarea primului trofeu din actuala stagiune. Al doilea pe care îl pot cuceri este Cupa României, la finalul lunii mai.

Victoria de joi seară a avut și o altă semnificație, aceasta reprezentând și un cadou pentru Oana Manea, care a împlinit 28 de ani.

Tot joi, în etapa a XX-a s-au mai înregistrat rezultatele: CSM Ploiești – HCM Baia Mare 32-40 și Corona Brașov – HCM Roman 23-24. Miercuri, Dunărea Brăila a învins „U” Jolidon Cluj, cu 27-25, în timp ce ultima partidă a etapei se va juca duminică, între HC Zalău și SCM Craiova.

Sursa: Mediafax

Publicat: 18 04. 2013, 21:04
Actualizat: 18 04. 2013, 21:05