Oltchim, 45 de minute de chin cu CSM București. Zalăul, prima victorie a sezonului

Campioana României a înregistrat azi a treia victorie a sezonului, din tot atâtea partide disputate, după ce s-a impus cu 34-25 în fața echipei CSM București. Partida a avut conotații speciale, în condițiile în care cele două grupări au toate șansele de a fi susținute de Primăria Capitalei. Oltchim s-a impus la o diferență considerabilă, însă desprinderea s-a consemnat abia în ultimele 15 minute. La pauză, CSM București a încheiat la egalitate cu mult mai titrata sa adversară, 14-14, iar în repriza secundă a revenit de la 15-21, la 20-21 (min. 45).

Într-o altă partidă din cadrul etapei a 4-a, HC Zalău s-a impus cu 24-14 pe CSM Ploiești, trupa lui Gheorghe Tadici obținând, așadar, prima victorie a sezonului după disputele de foc pierdute cu Oltchim și Corona. Dunărea Brăila se anunță și în acest sezon o pretendentă serioasă la podium, având trei victorii din trei jocuri în startul sezonului. În ultima rundă, Brăila – Oțelul 23-18. HCM Roman s-a impus azi pe terenul echipei Craiova, 23-15, iar partida Jolidon Cluj – Baia Mare a fost amânată. Corona Brașov a stat, după ce lotul național de tineret a fost retras din Liga Națională. Oltchim, Baia Mare și Brăila sunt pe podium, cu câte șase puncte.

Publicat: 23 09. 2012, 16:32
Actualizat: 23 09. 2012, 16:33