Ole, Ole, Brașov!

Rulmentul Urban este la un pas de finală după ce a făcut egal în Spania, 23-23, cu Itxako, în manșa tur.

„Înfricoșătoarea” Rulmentul Urban, cum a fost prezentată pe site-ul formației spaniole, și-a îndeplinit obiectivul pentru turul cu Itxako: să termine neînvinsă. A făcut un pas mare spre finala Cupei EHF.

Vicecampioana României a tras o sperietură zdravănă în preziua meciului, când una dintre vedetele echipei, Carmen Amariei, a fost dusă la spital. Accidentarea interului nu a fost, din fericire, gravă, astfel că Herbert Müller a putut conta pe toată echipa. Amariei nu a fost la capacitate maximă, iar acest lucru s-a resimțit și în jocul ofensiv al Rulmentului. De fapt, atacul devastator al Brașovului a șchiopătat vizibil în prima repriză, astfel că Itxako a fost la timonă, conducând în mai multe rânduri la două-trei goluri diferență. Trupa lui Müller a compensat însă printr-o apărare beton, astfel că a fost permanent în joc. La pauză s-a consemnat un 12-10 pentru gazde.
După pauză, Rulmentul a fost mai hotărâtă în joc. Carmen Amariei a decis să riște și în atac, iar pasele ei pentru Ionela Stanca au avut efect. Brașovul a preluat însă frâiele jocului tot datorită apărării, mai așezată ca niciodată sub bagheta lui Müller, care a forțat-o pe Itxako să facă greșeli pe bandă rulantă. Rulmentul a fost la conducere aproape în permanență, dar a scăpat printre degete victoria din cauza precipitării din atac. La final a fost 23-23, un rezultat care conferă prima șansă la calificarea în finală în perspectiva returului de sâmbătă, de la Brașov.

Publicat: 12 04. 2009, 08:35
Actualizat: 12 04. 2009, 08:43