Oana Manea explică o calificare istorică: „Ele au intrat cu gândul că sunt câștigătoare. S-au bucurat că au picat cu CSM. Le-am lăsat să gândească asta și ne-am făcut treaba”

CSM București s-a calificat în premieră în finala Ligii Campionilor la handbal feminin, sâmbătă, după ce învins, în semifinale, formația Vardar Skopje, scor 27-21, și va evolua împotriva formației maghiare ETO Gyor, iar Oana Manea a declarat, la final, că toate jucătoarele au fost fenomenale.

Pivotul echipei antrenate de Kim Rasmussen se așteaptă la un meci mult mai greu în finala cu Gyor. Fosta jucătoare a Oltchimului a mai spus că adversarele de la Vardar Skopje au intrat în teren cu gândul că vor avea un meci ușor, iar acest lucru le-a costat.

„E o diferență destul de mare, Buducnost a avut un meci greu cu Gyor, noi nu am avut unul chiar așa decisiv. Părerea mea, ele au intrat cu gândul că sunt câștigătoare. S-au bucurat că au picat cu CSM. Le-am lăsat să gândească asta și ne-am făcut treaba.

Am demonstrat că suntem o echipă unică, atunci când dăm totul suntem de neînvins. Portarul face 80% din echipă, Grubisic a fost fenomenală. Toate au fost fenomenale! Mica a avut noroc, mai ales cu golul acela învârtit, cu bară. Sunt bucuroasă că fiecare a conștientizat cât de greu e meciul și a dat totul pe teren. La pauză am discutat că nimic nu e terminat, că mai avem 30 de minute până jucăm finala. După bucuria asta nimeni nu resimte oboseala, am încredere în echipa mea. Lupta se dă pe teren, indiferent câți spectatori au alături de ele.

Țin să le mulțumesc că au fost în număr mare alături de noi. Ne dau emoții și ne susțin foarte multe. Le mulțumesc cu ocazia asta”, a spus Oana Manea, pentru DolceSport.

Publicat: 07 05. 2016, 21:04
Actualizat: 07 05. 2016, 21:05