O repriză la superlativ, final trist! Dinamo a fost învinsă de Nantes în ultimul minut, într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor

Dinamo București a suferit a doua înfrângere în grupa D a Ligii Campionilor, după ce a pierdut cu 27-26 partida cu Nantes (Franța). În urma acestui joc, francezii s-au desprins la 4 puncte față de campioana României. Dinamo are 3 puncte de recuperat și față de Besiktas pentru a prinde paly-off-ul.

Mai bine de 50 de minute, campioana României a dat senzația că poate obține o victorie imensă pentru handbalul românesc, fiind un partener de întrecere la fel de puternic cu o echipă franceză care are la dispoziție un buget de 5 milioane de euro.

Dinamo București a făcut o primă repriză aproape perfectă, funcționând la capacitate normală cu toate motoarele. De fapt, cifrele sunt elocvente în acest sens: doar două greșeli tehnice, o eficiență de 65%, dar mai ales o apărare care a dat randament poate pentru prima dată în acest sezon la asemenea nivel.

După un început de joc echilibrat, cu multe goluri în ambele porți, scor 4-5 (minutul 8), Eliodor Voica a făcut prima mutare. A făcut schimbare mai repede ca oricând la nivelul porții. Ionuț Irimuș fiind înlocuit cu Ștefan Grigoraș. O decizie care avea să aducă multe satuisfacții. După ce francezii s-au desprins la 7-5 (min. 11), portarul lui Dinamo în vârstă de 25 de ani și-a intrat în mână și cu câteva parade la rând a transmis forță echipei. Timp de 8 minute, Grigoraș a închis poarta, iar campioana României s-a desprins la 9-7.

Dar Eliodor Voica a schimbat și sistemul de apărare, trecând de la o apărare 6-0, la una mai avansată, pentru a distruge din fașă construcția celor de la Nantes. Interii adverși nu au mai putut fi puți în valoare, așa au apărut și intercepțiile, două realizate de Asoltanei.

Cu o încredere care a crescut de la un minut la altul, Dinamo s-a desprins la 12-8 în minutul 23, diferența de patru goluri fiind înregistrată și la pauză: 15-11. În atac, lucrurile au funcționat bine. Iranienii Sajad și Allahkaram Esteki au dat din nou recital cu câteva goluri care au ridicat sala în picioare. Dacă până acum a strălucit Sajad, acum a fost rândul fratelui mai mare să iasă în evidență, având probabil și experiența jocurilor cu Nantes din campionatul francez. El a venit la Dinamo de la Montpellier.

Dinamo nu a mai început repriza a doua atât de bine, din contră, cu cinci greșeli în atac, speculate de oaspeți care au restabilit egalitatea în numai 9 minute, două reușite venind pe contraatac. După o repriză de muncă grea, avantajul s-a spulberat extrem de repede. Atacul a început șovăielnic în partea a doua, astfel că Eliodor Voica a fost nevoit să-l introducă pe Ciprian Șandru, nerefăcut complet, pentru a ordona atacurile. Jocul s-a mai așezat, iar Șandru a fost responsabil și cu golurile.

Dinamo nu a scăpat jocul din mână, apărarea a continuat să stea bine pe picioare, dar nu și-a fructificat șansele create. Asolateni și Cîmpan au avut o dublă ratare pe contraatac în minutul 47. Tot extrema stângă avea să irosească și un 7 metri după patru minute mai târziu, capitol la care excelease până în momentul respectiv.

Conduși 35 de minute, Nantes a reușit să revină în avantaj în minutul 52, la scorul de 21-20. Și nu a mai cedat inițiativa, cu toate eforturile formației gazde, susținută și de o sală care s-a comportat din nou de nota 10! Dinamo a avut șansa egalării la ultima fază a jocului, dar nu a mai izbutit acest lucru.

Campioana României a cedat chiar la final, iar calificarea în play-off devine un obiectiv tot mai greu de îndeplinit.

Dinamo – HBC Nantes 26-27 (15-11)

Irimuș, Grigoraș – portari; Capotă 1, S. Esteki 2, Asoltanei 6, Cîmpan 1, Șania 1, Mironescu, Savenco 2, Ragot 1, Șandru 5, A. Esteki 4, Mocanu 1, Bera, Vrankovic 1, Mousavi 1. Antrenori: Eliodor Voica și Sebastian Bota

Dumoulin, Siffert – portari; Gharbi, Claire 3, Klein 3, Buric 2, Tournat 3, Feliho, Derot 7, Matulic, Delecroix 4, Gurbindo 1, Balaguer 4, Pechmalbec. Antrenor: Thierry Anti

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 22 10. 2016, 19:17
Actualizat: 23 10. 2016, 19:05