Norvegia și-a păstrat titlul de campioană a Europei după o finală fabuloasă cu Olanda

Norvegia a învins Olanda cu 30-29 (15-15) în finala Campionatului European de handbal feminin, după un meci care s-a jucat cu sufletul la gură până în ultima secundă. Reprezentativa nordică a câștigat, așadar, al 7-lea titlu din istorie, în 12 ediții ale întrecerilor.

Olanda a ajuns pentru a treia oară consecutiv în ultimii ani să joace pentru medalii la turneele finale. De fiecare dată dată, Norvegia s-a opus însă jucătoarelor din Țara Lalelelor să termine mai sus, care oricum se pot lăuda cu două medalii de argint și un loc 4. Pentru prima dată însă Olanda a pus mașinăria de handbal a nordicelor în dificultate. În prima repriză, echipa lui Helle Thomsen a jucat un handbal total, la care Norvegia i-a făcut față cu greu: contraatacuri, repuneri rapide și joc în mare viteză, atacuri în superioritate numerică 7-6, poartă de excepție. Practic, Olanda a încercat să-și suprindă adversara cu aceleași arme cu care domină handbalul mondial de câțiva ani. Debutul de joc i-a aparținut pivotului Danick Snelder de la Ferencvaros, care a marcat 4 goluri în primele 10 minute. Dar desprinderea naționalei olandeze a venit în momentul în care portarul Tess Wester a intrat în acțiune cu câteva parade de excepție. În minutul 20, Norvegia s-a văzut condusă cu 13-9.

Thorir Hergeirrson a mutat și a făcut rocadă la nivelul porții. Grimsbo a înlocuit-o pe Silje Solberg, iar portarul de la Gyor a adus un plus de siguranță apărării. Nordicele au strâns rândurile și au recuperat diferența în numai 4 minute și jumătate. Nora Mork și-a început recitatul și nu a mai putut fi oprită până la final – 12 goluri și titlul de golgheter al turneului. Campioana Europei chiar a preluat conducerea, dar Nycke Groot, MVP-ul turneului din Suedia, a stabilit rezultatul primei reprize, 15-15, cu un eurogol.

În partea secundă, Norvegia a ieșit mai sigură de la cabine și a pus Olanda sub presiune încă după primele minute. Grimsbo a continuat să adune parade, Mork a ochit cu regularitate poarta adversă, în timp ce Olanda a început să se precipite și să piardă mingi ușoare în atac. Pivoții Snelder și Broch nu au mai putut fi puși în valoare, astfel că tot jocul „portocalelor” a căzut pe umerii liniei de 9 metri, care a mai dat rateuri. Norvegia s-a desprins la 26-21 în minutul 46 și a devenit tot mai evident că va câștiga un nou titlu. Dar Olanda a crescut învățând de la adversara din finală, astfel că nu a cedat până în ultima secundă. Portarul Tess Wester a ieșit din nou în evidență cu câteva intervenții, iar echipa sa a recuperat gol cu gol. Olanda a ajuns la 29-30 în minutul 58, relansând practic finala. Nordicele nu au mai găsit drumul spre poartă, dar nici adversara nu a avut mai mult succes. Olanda a avut două atacuri pentru a restabili egalitatea și a trimite meciul în prelungiri, dar mașinăria de handbal a rezistat în picioare. Norvegia și-a păstrat titlul de campioană a Europei, dar pentru următorii ani și-a descoperit probabil o nouă rivală, pe lângă Rusia care suntem absolut convinși că va reveni la cel mai înalt nivel.

Olanda – Norvegia 29-30 (15-15)

Wester, Jankovic – portari; Kramer, Van der Heijden 3, Bont, Abbingh 3, Van Olphen 2, Snelder 6, Knippenborg, Broch 2, Visser 1, Groot 5, Dulfer, Goos 2, Malestein 1, Polman 4. Antrenor: Helle Thomsen

Grimsbo, Silje Solberg – portari; Arntzen 2, Kristiansen 2, Skogrand, Ingstad, Mork 12, Oftedal 2, Aune, Frafjord 5, Waade 2, Solaas, Kurtovic, Herrem 4, Sanna Solberg, Tomac. Antrenor: Thorir Hergeirsson

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 18 12. 2016, 20:24
Actualizat: 20 12. 2016, 13:01