Normă îndeplinită! CSM București se întoarce cu 2 puncte de la Ljubjana, dar a obținut o victorie cu mari emoții în fața unui adversar modest

CSM București s-a impus cu 24-21, în deplasare, în fața echipei Krim Ljubljana, într-un meci din grupa principală 2 a Ligii Campionilor. Echipa pregătită de Aurelian Roșca s-a apropiat astfel la un punct de campioana Sloveniei.

CSM București a dat senzația că va câștiga la scos partida de la Ljubljana, după ce a intrat în meci cu 5-0 (minutul 9). Apărarea s-a așezat bine pe linia de 6 metri și nu i-a oferit multe șanse echipei gazde să arunce la poartă. Este drept, Krim nici nu prea a avut „gloanțe” în linia de 9 metri, Bajramovska și Georgijev fiind destul de modeste. Pe fondul unui joc destul de cursiv în atac, dar și a unor goluri ușoare înscrise pe contraatac, CSM București s-a desprins la 11-4 în minutul 18. Au excelat Majda Mehmedovic și Oana Manea, care a colaborat foarte bine cu Isabelle Gullden.

Pe fondul unei relaxări, campioana Sloveniei a marcat trei goluri consecutive și a prins curaj. După 30 de minute, „tigroaicele” încă aveau un avantaj consistent (14-9).

Primele probleme au apărut după pauză, când CSM București nu a marcat pentru aproximativ 6 minute. Krim și-a arătat însă limitele și a redus doar un gol din diferență în acest interval. Oana Manea a spart gheața în repriza a doua, după ce a primit o altă pasă foarte bună din partea suedezei Isabelle Gullden, iar situația s-a stabilizat pentru cțteva minute. Campioana României s-a desprins la 18-12 (min. 42) și 20-14 (min. 43) și totul conducea către o victorie la pas. Dar CSM București și-a complicat singură existența. Același joc cu fluctuații din acest sezon s-a resimțit în următoarele minute, în apărare au apărut mai multe spații în zona centrală, iar Krim a început să reducă din diferență. Meciul a „explodat” în ultimele 10 minute, când gazdele au revenit la 19-20.

Aurelian Roșca a mutat inspirat, efectuând o schimbare la nivelul pivotului. Odihnită pentru câteva minute, Oana Manea a apărut din nou oportun în joc. A întrerupt seria formației slovene cu un gol pentru 21-19, Grubisic și-a făcut la rândul ei simțită prezența cu două parade, iar CSM a luat din nou viteză. Emoțiile s-au spulberat în momentul în care Martin a scos o eliminare de 2 minute, iar Iulia Curea a marcat cu sânge rece pentru 23-20 (min. 59). În cele din urmă, campioana României s-a impus cu 24-21 și a obținut două puncte importante în economia grupei. Jocul echipei ar trebui însă să dea de gândit tuturor. Krim Ljubljana nu a putut mai mult, dar o echipă mai mare n-ar fi iertat-o azi pe CSM.

Krim Ljubljana – CSM București 21-24 (9-14)

Marincek, Pandzic, Stefanisin – portari; Abina, Amon, Bajramoska 2, Baric 1, Benko 5, Georgijev 5, Hrncic, Jericek 1, Kamdop 1, Koren 2, Milanovic Litre 3, Zrimsek, Zulic 1

Grubisic, Iordache – portari; Ayglon 2, Bazaliu, Bohme, Brădeanu, Curea 1, Dache, Gullden 6, Lobach, Manea 5, Martin 4, Mehmedovic 5, Niombla, Torstensson 1

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 04 02. 2017, 19:22
Actualizat: 28 02. 2017, 17:31