Neputincioase! Junioarele României au fost eliminate de la Euro, după 24-36 cu Danemarca

Naționala de handbal feminin Under 17 a României a pierdut calificarea în semifinalele Europeanului din Polonia, după ce a pierdut aseară cu 24-36 în fața Danemarcei

*În doar zece minute, România a trecut de la un scor egal la un deficit de nouă goluri

În buna tradiție a handbalului românesc, un eșec neprogramat a tulburat apele și în naționala feminină Under 17, aflată printre echipele cu pretenții de la Europeanul din Polonia. Elevele lui Constantin Dincă și ale Nicoletei Lazăr nu și-au revenit după eșecul de duminică cu Portugalia din grupe, scor 21-25, și au fost eliminate matematic din competiție, după ce au pierdut și meciul de debut din Grupa Principală de la Gdynia, scor 24-36, în fața Danemarcei.

Apărare inexistentă în repriza secundă

Condamnate la victorie pentru a rămâne în cursa pentru medalii, după ce Portugalia bătuse mai devreme pe Muntenegru, scor 21-20, româncele au părut motivate timp de 28 de minute. Au condus în prima repriză (2-0, min.3, 12-11, min.24) și s-au descurcat excelent atât în atac, cât și în defensivă, dar au început să cedeze inexplicabil pe final, când erorile au fost amendate rapid de contraatacurile fulgerătoare ale extremelor daneze (13-16, pauză).
Iar căderea s-a accentuat în primele zece minute ale reprizei secunde, atunci când „tricolorele” au încasat gol după gol, apărarea fiind, practic, inexistentă. Așa a reușit Danemarca să își creeze un avantaj iremontabil (17-26, min.40), care a semnat sentința româncelor în competiție. Fără niciun punct după două meciuri, România mai doar să egaleze Danemarca sau Portugalia. Însă ambele echipe au avantaj față de trupa lui Dincă și Lazăr, câștigând meciurile directe.

Publicat: 20 08. 2013, 21:20
Actualizat: 20 08. 2013, 21:29