Neagu – go – gol!** După un an și opt luni de pauză, Cristina Neagu a revenit aseară pe teren în victoria Oltchimului cu Corona Brașov

Un an și opt luni a durat chinul Cristinei Neagu. O operație la umăr care i-a pus în pericol cariera după un an fabulos, în care a câștigat medalia de bronz cu naționala României la Euro, și o serie de amânări ale momentului revenirii, dictate de medicul care a operat‑o în America, nu au dărâmat-o pe cea mai bună handbalistă a lumii din anul 2010. Ieri seară, Cristina (24 de ani) a revenit în sfârșit pe teren și a marcat un gol în victoria Oltchimului (scor 34-23) cu Corona Brașov, din etapa a cincea a Ligii Naționale de handbal feminin.

Includerea Cristinei în lotul deplasat de Jakob Vestergaard la Brașov nu a fost o surpriză. Chiar antrenorul danez o recunoscuse într-un interviu. Însă întrebarea care stătea pe buzele tuturor privea numărul de minute pe care urma să îl joace interul Oltchimului.

N-a evitat ciocnirile

Deși a dorit să nu pară mișcată de momentul revenirii, emoțiile se citeau fără nicio problemă pe fața Cristinei înainte de fluierul de start. „Briliantul” Oltchimului și-a așteptat însă cuminte rândul, timp în care și-a felicitat colegele pentru reușite, s-a jucat cu o eșarfă și a efectuat câteva mișcări de încălzire. Iar în minutul 43 și 50 de secunde, Vestergaard și-a făcut curaj și a trimis-o în teren. Aplaudată de cei 300 de spectatori prezenți în tribunele sălii, Neagu n-a evitat contactul cu adversarele și a oferit două pase perfecte de gol pentru Farcău și Stanca. Însă așa cum era de așteptat, aventura ei pe teren nu a durat decât cinci minute și 20 de secunde. Programul „pas cu pas” dictat de Vestergaard expirase. Nu însă și pentru Neagu, care a revenit pe teren în minutul 59 pentru a executa o aruncare de la 7 metri, pe care a transformat-o fără probleme, exact ca în urmă cu doi ani. Pentru Cristina urmează meciul cu Hypo de duminică, unde și-ar putea face „debutul” și în fața propriilor suporteri.

Ultimul meci al Cristinei Neagu la Oltchim a fost cel cu Itxako Navarra, disputat pe 6 martie 2011, care a fost pierdut de vâlcence cu 22-25, în grupele principale ale Ligii Campionilor