Naționala U18 a făcut scor cu Austria la Campionatul Mondial feminin din Polonia. Băieții au pierdut cu Danemarca în primul meci la Campionatul European U18

Naționala feminină de junioare (U18) a obținut o victorie clară la Campionatul Mondial din Polonia, după ce a învins Austria cu 37-19. România are maximum de puncte în Grupa A, după ce s-a impus și în primul joc cu 22-21 în fața Slovaciei.

Bălăceanu și Ilie au marcat câte 6 goluri cu Austria, fiind principalele marcatoare ale echipei. Carmen Amariei a dat timp de joc tuturor jucătoarelor, fiecare având la dispoziție cel puțin câte 10 minute minute în teren. Au mai înscris Cace – 4, Vâlcan 4, Târșoagă 4, Stamin 4, Barabaș 3, Pica 2, Marin 2, Popa 1, Moraru 1. Naționala feminină U18 va înfrunta mâine, de la ora 19:00, echipa Poloniei.

Tot azi, naționala similară masculină a debutat la Campionatul European din Croația. România a fost învinsă de Danemarca cu 24-22, într-un meci din Grupa B. Au marcat pentru România: Brăescu – 4 goluri, Dedu 3, Dobra 3, Bodor 2, Buguleț 2, Caba 2, Milu 2, Pop 2, Ghivil 1, Iordachi 1. Mâine, de la or 15:30, juniorii tricolori vor înfrunta Franța.

Publicat: 09 08. 2018, 21:22
Actualizat: 09 08. 2018, 21:23