Naționala feminină, recital cu Polonia B. Tricolorele au primit doar trei goluri în repriza secundă

Stagiul centralizat de pregătire al naționalei de handbal feminin de la București, condus în această săptămână de Ambros Martin, s-a încheiat sâmbătă seară cu o victorie clară a României A, scor 32-12 cu Polonia B.

Partida a început cu 4-0 și 8-1 pentru prima reprezentativă, adversara reușind apoi să stabilizeze cât de cât diferența la 6-8 goluri până la pauză (17-9). În partea secundă, România nu i-a mai dat nicio speranță Poloniei B, astfel că avantajul s-a mărit constant. Echipa adversă a marcat doar 3 goluri în repriza a doua, tricolorele câștigând în această perioadă cu 15-3. Eliza Buceschi a fost principala marcatoare a naționalei, cu 7 goluri.

România A a prezentat următoarea distribuție:

Dedu, Dumanska – portari; Udriștioiu 3, Geiger 3, Buceschi 7, Neagu 2, Florică 1, Perianu 1, Țicu 2, Pristavița, Băcăoanu, Dragut 4, Pintea 3, Laslo, Ardean 2, Chiper 4

Stagiul de la București a făcut parte din planul de pregătire al României pentru Campionatul European din Franța, care va debuta în 30 noiembrie. Înaintea turneului final, tricolorele își vor testa forțele la Trofeul Carpați, în compania Rusiei și Serbiei.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?