Naționala feminină de tineret s-a calificat la Campionatul Mondial din Ungaria cu trei victorii!

Echipa României de tineret sub de 20 de ani, antrenată de Gheorghe Tadici și Bogdan Burcea, s-a calificat în această dimineață la Campionatul Mondial din Ungaria, programat în luna iulie. Tricolorele au făcut pasul către turneul final cu trei victorii obținute în turneul de calificare la Cluj, ultima fiind înregistrată în fața Ucrainei, scor 28-27.

După 33-25 cu Croația și 32-13 cu Georgia, naționala U20 avea o simplă formalitate de îndeplinit în ultimul joc cu Ucraina. Partida a fost însă mai dificilă decât s-a anticipat, iar jocul a fost mai complicat pentru că junioarele tricolore și-au făcut singure viața mea grea. Așa cum a remarcat chiar și selecționerul Gheorghe Tadici după primele 10 minute, în atac a fost concurs de aruncări la poartă. Câteva atacuri au fost nepregătite, iar jucătoarele au făcut-o mare pe Voronko, portarul din Ucraina, care avea să fie până la final cea mai bună jucătoarte a meciului.

România a avut un joc cu reușite și nereușite în atac, dar și în apărare, acolo unde Daciana Hosu s-a trezit în dese rânduri singură în fața adversarelor. Cu o evoluție inconstantă în ambele faze ale jocului, România nu s-a putut desprinde niciodată la mai mult de 4 goluri pe tabela de marcaj, diferență pe care a realizat-o de câteva ori în partea secundă.

După 16-16 la pauză, tricolorele s-au desprins la 20-16 în primele 5 minute de la reluare. Ucraina a ținut însă pasul cu România și a revenit de câteva ori pe tabela de marcaj, atât în prima repriză, dar și în partea secundă. Evoluția scorului a avut forma unor „valuri”, 14-11, 16-16, 20-16, 21-20, 25-21, 26-24, 28-24, 28-27 final.

Jocul României nu a fost la nivelul așteptat de antrenori, echipa a primit goluri mult peste target-ul impus la vestiare înainte de meci, dar la final a fost o nouă victorie și o calificare cu succese pe linie la Campionatul Mondial. Generația 98-99 va avea, așadar, șansa de a-și face trecerea către senioare după un turneu final.

România – Ucraina 28-27

Tîrcă 8, Popescu 7, Petruș 4, Târșoagă 3, Badea 3, Marin 1, Bucur 1, Nichitean 1

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?