Naționala de handbal feminin a României, învinsă la 10 goluri diferență de Ungaria într-un meci amical jucat la Debrecen

Aflată în plină pregătire a meciurilor de baraj cu Austria pentru calificarea la Campionatul Mondial din Germania 2017, naționala feminină de handbal a susținut vineri după-amiază un meci de pregătire cu echipa similară a Ungariei, la Debrecen. Adversara s-a impus cu un categoric 31-21, după ce la pauză avea deja un avantaj de 7 goluri.

• Pe parcursul jocului, diferența de scor dintre cele două echipe a fost și mai mare. În minutul 49, Ungaria a avut un avantaj de 12 goluri (scor 28-16).
  • Jocul s-a „rupt” la jumătatea primei reprize, când gazdele s-au desprins la 11-6 (min. 20).
  • Naționala Ungariei nu a contat pe Tomori, Dora Hornyak și Anna Kovacs, în timp ce prima reprezentativă a fost lipsită de aportul Laurei Chiper dintre jucătoarele convocate inițial de Ambros Martin.

Ungaria – România 31-21 (17-10)

Bíro, Janurik – portari; Bodi, Gorbicz 11, Harsfalvi 1, Kiss N. 1, Kisfaludy, Klivinyi 2, Kovacsics 3, Lukacs 1, Mayer 2, Palos-Bognár 2, Schatzl 5, Sirian, Szekeres 1, Termany, Toth 2.

Dedu, Dumanska – portari, Ardean-Elisei 2, Dincă 2, Dragut 2, A. Ilie, Laslo, Neagu 2, Perianu 4, Pintea 1, Popa 4, Pricopi, Szucs, Tomescu 1, Udriștioiu 3, Zamfirescu.

România a început pregătirile pentru barajul cu Austria la începutul acestei săptămâni, la Oradea, acolo unde va susține și prima manșă de calificare pentru Campionatul Mondial, programată pe 9 iunie (ora 20:00). Returul va avea loc patru zile mai târziu în Austria.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?